Interstate 60 má pořád co říct

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
19. 11. 2020
Většina národů světa má své tvory, kteří jim plní přání. V Asii to jsou draci a opice, v Irsku skřítkové, jinde v Evropě zase lesní víly a duchové. Jen Američané nikoho nemají. Tedy kromě O. W. Granta. Přesně takhle začíná ne příliš známý film „Interstate 60“ z roku 2002. Že není příliš známý ovšem rozhodně neznamená, že nestojí za vidění.

Film neměl velkou nepřehlédnutelnou reklamu, proto je pravděpodobné, že jste o něm ještě neslyšeli. Avšak i téměř po deseti letech, kdy se objevil na filmových plátnech, se pořád šíří dál mezi diváky a stále má co říci. Začátek zněl poněkud pohádkově a mnohé odradil, ostatně stejně jako prvních pět minut. Ale vydržte chvíli, protože stojí za to. Scénář a režii má na svědomí již známý Bob Gale (Návrat do budoucnosti) a musí se mu nechat fakt, že si s filmem vyhrál.

Splní O. W. Grant Neilovi přání?

Hlavním hrdinou je nadějný malíř Neil Oliver. Jeho osud změní druhá hlavní postava i když vlastně ta nejpodstatnější. O. W. Grant. Zrzavý muž s lišáckým výrazem, červeným motýlkem a dýmkou v podobě opičí hlavy, který vstupuje do děje o Neilových 22. narozeninách. Neil je nespokojený, protože žije svůj život podle přání svého otce a neví, jestli jít za svým snem. Při sfouknutí svíček si přeje odpovědi na otázky. Gary Oldman jako O. W. Grant mu toto přání splní a i na samotném herci je vidět, že si svoji roli vyloženě užívá. Posílá Neila na dobrodružnou cestu, aby doručil balíček. Na oficiálně neexistující dálnici 60 poznává náš mladý hrdina svět, život, lidi i sám sebe. Cesta i divákovi pomůže uvědomit si spoustu faktů a zamyslet se.

O. W. Grant plní přání. Není to však kouzelný dědeček. Plní jen ta přání, která chce a od sudiček dostal do vínku nadělenou pořádnou dávku ironie. Což samozřejmě mnohokrát dokáže i Neilovi během cesty. Milovník jídla by rád větší obsah žaludku? Bezedný žaludek gurmánovi však dokáže nesmyslnost svého přání, od kterého nečekal nutnost sníst padesát hamburgerů a x koláčů několikrát denně, aby aspoň trochu zahnal hlad. Grant nutí s každým příběhem k zamyšlení nad vlastními naivními přáními.

Krásná vysněná žena nesmí chybět!

Ani v této dobrodružné komedii nesmí chybět krásná žena. Amy Smart jako Lynn Lindenová je svým způsobem jedno z Neilových přání, které se splní. Nechci prozrazovat příliš z děje, ovšem cesta k ní je osudem naplánovaná například přes stát, kde je legální jedna státní droga, což vede k omezení kriminality a přizpůsobení života potřebám města. Scéna, kdy se matka rozhoduje, co je nejlepší cesta pro ni s ohledem na již závislého syna, je děsivá. Stát funguje tak dokonale, že divákovi leze mráz po zádech. Také další stát na cestě, kde vládnou právníci, může být, řekněme, reálně strašidelný.

Výsledek?

Pokud dáte na hodnocení československé filmové databáze, vězte, že Interstate 60 získal 85 %. Konec je předpokládatelný a úsměvný, avšak i při spokojeném pokyvování hlavou musí pozorovatel uznat, že Bob Gale se svým scénářem diváka neustále překvapuje již další scénou. Žádná nepůsobí násilně zařazená, protože příběh se stále odvíjí. Jednotlivé příběhy, které jsou součástí velké cesty, dávají dohromady skvěle fungující celek předvádějící důsledky možnosti volby i malinkých rozhodnutí. 

Pro Seniror Portál napsala
Šárka Poláková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému