Jak postupovat při pochybení lékaře?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
15. 07. 2020
Lékařské povolání je určitě jedno z nejtěžších a zároveň nejdůležitějších. Lékaři každodenně bojují za naše zdraví a životy a jenom jejich zásluhou má většina z nás život tak jednoduchý a dlouhý. Avšak i lékaři jsou jenom lidé. Lidé s rodinami a svými vlastními problémy. A jako ostatní lidé, i lékaři jsou omylní.

Jak postupovat, když lékař pochybí?

Nejlepší je nejprve klidně a s rozvahou, bez zbytečného křiku a vzájemné nevraživosti, celou záležitost prodiskutovat přímo s lékařem či jeho nadřízeným. Pokud s jejich vysvětlením (případnou omluvou) nebudete spokojeni, je vhodné  vyžádat si zdravotnickou dokumentaci týkající se průběhu léčení. Jako pacient máte právo do dokumentace nahlédnout nebo si vyžádat její kopii. Kopii dokumentace vám musí být vyhotovená do třiceti dnů ode dne, kdy jste o to požádali. Za výpisy, opisy nebo kopie je možno po pacientovi požadovat úhradu, která však v žádném případě nesmí překročit náklady spojené s pořízením kopie či výpisu.

Průběh léčení, který by měl být podrobně zaznamenán v dokumentaci, můžete konzultovat s nezávislým lékařem, který posoudí, zda skutečně došlo k pochybení lékaře, popř. jak konkrétně lékař zanedbal své povinnosti.

Pokud si myslíte, že pochybení je zjevné a vám následkem tohoto pochybení vznikla škoda (kterou chcete, aby vám nemocnice uhradila), pak se můžete pokusit o mimosoudní řešení problému s nemocnicí. Mimosoudní řešení má tu výhodu, že bývá rychlejší, méně finančně i časově náročnější, snáze umožňuje zachování dobrých vztahů při další péči, je důvěrnější a umožňuje zachování soukromí pacienta. Ne všechny nemocnice jsou však otevřeny vyjednáváním.

Následně, v případě že jednání o mimosoudní vyrovnání selžou, můžete zvážit podání stížnosti k České lékařské komoře nebo k orgánu, který registroval nemocnici (nejčastěji to bývá krajský úřad). Stížnost nesmí být anonymní. Zároveň by měla obsahovat podrobné informace, které příslušný orgán bude potřebovat na prošetření celé záležitosti. Tyto orgány pak sami posoudí, zda došlo k pochybení ze strany lékaře a popř. vyvodí následky. Nemohou Vám však přiznat odškodné. To může jenom soud na základě vaší žaloby.

Pokud byste se nakonec rozhodli pro podání občanskoprávní žaloby, je nejvhodnější konzultovat postup s advokátem, který má zkušenosti se zdravotnickým právem a poradí vám, jak postupovat dál a případně jakou žalobu podat. Takového advokáta v blízkosti vašeho bydliště je nejlehčí nalézt na stránkách České advokátní komory.

Ne za všechno může lékař

Každý člověk by však měl pamatovat i na to, že ne každá zdravotní komplikace je způsobena chybou lékařů. I když si to častokrát nechceme přiznat, lidské tělo je křehké a nedokonalé. A my jako lidstvo, i navzdory našemu přesvědčení o naší nedostižné inteligenci, o něm nevíme všechno. Některé choroby nevyléčíme, ani jim nepředejdeme. Přijdou a my se jich nezbavíme tím, že budeme zbytečně házet vinu na někoho jiného. Budeme se s nimi muset smířit a neztrpčovat zbytečně život někomu, kdo se opravdu snažil pomoct nám.

Pro Senior Portál napsal
AL


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému