Jak si udržet zdravé tělo i ducha? Zkuste nová bojová umění

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
08. 08. 2020
Říká se, že dnes v době plné střelních zbraní, slzných sprejů a elektrických paralyzérů, se už člověku nevyplatí trávit dlouhé hodiny v tělocvičně, jenom aby se naučil pár chvatů, kopů a úderů. Opak je však pravdou. Člověk by čas v tělocvičně trávit měl.

Bojová umění se v posledním čase těší velkému zájmu a získávají si pořád více nadšenců. A to zejména proto, že nejsou jenom o bojování, ale i poznávání sebe sama, o zlepšování své kondice, rychlosti, ohybnosti, ale i o zvyšování svého sebevědomí. Z velikého množství systémů si člověk vybere právě ten, kteréý mu nejvíc vyhovuje. Může zkusit tradiční systémy jako japonské aikido, judo, jiu jitsu či sumo, okinawské karate, korejské taekwondo či hwarangdo nebo čínské hung gar. V posledních letech se však do popředí dostávají i systémy, které nemají za sebou několik století trvající historii.

Krav Maga

Krav Maga je moderní bojový systém, který byl vypracovaný pro sebeobranu a boj zblízka Izraelských obranných sil, izraelské policie a ostatních bezpečnostních složek státu. 

Jeho tvůrcem je Imi Lichtenfeld, později známý pod hebrejským jménem Imi Sde-Or. Dětství prožil v Bratislavě. V roce 1940 utekl před pronásledováním do Palestiny, kde o čtyři roky později začal s tréninkem elitních jednotek. U Izraelských obranných sil působil dvacet let. Během tohoto období vytvořil a zdokonalil metodu sebeobrany a boje zblízka.    

Krav Maga se vyznačuje logickým a uceleným přístupem ke konfliktním situacím. Poměrně rychle je možné dosáhnout relativně vysokého stupně znalosti. Celý systém je upravený pro tři varianty použití: pro využití v ozbrojených silách, policejních složkách nebo v civilní oblasti.

Systém se zaměřuje i na boj v případech, kdy je útočník ozbrojený například nožem, holí, zbraní či granátem nebo pokud je napaden dvěma útočníky najednou.

Musado

Musado, což v překladu znamená cesta bojovníka, je bojový systém, který existuje ve dvou formách. Tradiční musado, určené pro civilní osoby a musado MCS (Military Combat System) určené pro výcvik armády a policie. Vychází z tradičných korejských bojových umění jako je například hwarang. Za rok jeho vzniku se uvádí rok 1968.

Kodex cti ukládá bojovníkům určité povinnosti, mezi které patří loajalita k vlastní zemi, k učení a učiteli, k rodičům. Důvěra a bratrství s přáteli. Kodex dále obsahuje i povinnost nikdy neustupovat v boji, ale zároveň nikdy bezdůvodně nezabíjet.

Musado MCS se využívá při výcviku speciálních jednotek. V armádě České republiky byl tento systém zavedený v roke 1993 a výcvikem projdou vojáci ze všech složek a druhů vojska.

Jeet Kune Do

Jiným mladým bojovým uměním je Jeet Kune Do, vytvořeno legendárním hercem a bojovníkem Bruce Leem v roce 1967. JKD vlastně ani není tak typickým bojovým systémem. Hlavní filosofií JKD je spontánní rozhodování se a přizpůsobování se situaci.

Systém neobsahuje pevně dané techniky, sestavy a způsoby tréninku. Každý by si měl najít svou vlastní cestu, protože „aby bylo možné pochopit Jeet kune do, je nutné odhodit všechny ideály, vzory, styly, dokonce i koncepci toho, co je a co není ideální v Jeet Kune Do. Můžete se podívat na nějakou situaci bez toho, abyste ji nepojmenovali? Když ji pojmenujete uděláte z ní slovo a to už vyvolává strach. Jeet kune do dává přednost beztvárnosti, aby tak mohl přijmout všechny formy,“ řekl Bruce Lee o svém bojovém systému.

MMA

Velmi populárními se stávají tzv. MMA (Mixed Martial Arts). Jde o bojová umění, která si berou techniky z různých systémů a připravují učence na všechny tři úrovně boje: boj v postoji, zápas a boj na zemi.

Vznik MMA bychom mohli datovat ke vzniku prvních zápasů odehrávajících se v první polovině 20. století v Brazílii podle pravidel Vale-Tudo (co znamená „všechno dovoleno“). Zápasy se konaly na popud Helia Grace, který vyzýval bojovníky různých stylů k boji. A bylo jen přirozené, že pokud se někdo chce postavit soupeři ovládajícímu jiný systém, je dobré tento systém alespoň zčásti pochopit, aby bylo jasné, co se dá od protivníka očekávat. A tak se začali systémy postupně promíchávat a z každého si bojovníci vybírali to nejlepší.

Na světě existuje množstvo mladých bojových systémů. Příkladem může být například vietnamské Viet vo dao, které bylo kodifikované v roce 1938 či Modern Arnis vytvořeno filipínským bojovníkem nesoucím jméno Remy Amador Presas. Každý systém je něčím jiný, podobně jako je jiný styl boje dvou lidí trénujících u toho samého trenéra. Každý systém preferuje jiné údery, kopy, chmaty, bloky. Jiný způsob pohybu.  Ale i navzdory tomu mají toho hodně společného - lásku k pohybu.

Pro Senior Portál napsal
AL


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Pepa | 01. 03. 2013, 18:18

No, je fakt, že jistá obrana je nutná, když do tramvaje po poledni vtrhne smečka divokých dětí... Ale možná by postačila i část hokejové výzbroje. Snad ještě (už) nemusím cvičit zatracený okinawský karate nebo jak... 

Alena | 01. 03. 2013, 18:09

Ale Pepo, nebuďte zase tak negativistický, vždyť mnozí i starší lidé jsou tělesně svěží, schopní daleko větších výkonů, než mnohem mladší jedinci. I vy, kdyby jste chtěl, dokážete sám netušené... Jen se přinutit!

Pepa | 01. 03. 2013, 18:03

Dobrý návod k sebevraždě v mém věku...

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému