Jeden ze symbolů léta - vodní meloun

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
21. 11. 2020
Dokážete si představit léto bez vodního melounu? Já tedy vůbec. Tato zelenina, mnohými považována za ovoce, se stala určitým symbolem dní prozářených slunečními paprsky a prostoupenými vysokými teplotami. Tento článek je proto věnován právě melounu, jehož sezóna opět začíná.

Meloun obecně je souhrnným názvem pro plody různých druhů, i když u nás se toto pojmenování používá právě pro ten pro nás nejznámější, a to meloun vodní. Na povrchu se vyznačuje tmavě zelenou barvou, kterou protínají světle zelené pruhy. Dužina bývá dle zralosti sytě růžová až červená a skrývá v sobě malá semínka, která si někteří lidé před konzumací odstraňují. I když je tato chutná zelenina známá jako meloun vodní, její pravé jméno zní lubenice obecná.

Voda, minerály a vitaminy

Už podle názvu je zřejmé, jaká je hlavní složka tohoto typu melounu. Je to voda, nezbytná pro lidský organismus. Ostatně – právě voda tvoří okolo 90 % celkové hmotnosti plodu, která může vyšplhat až k úctyhodným 15 kilogramům. Právě kvůli vodě je meloun tak oblíben v horkých dnech, je totiž osvěžující a pomáhá udržovat správný pitný režim. V neposlední řadě je tu samozřejmě jeho nezaměnitelná chuť, které prostě nikdo neodolá.

Meloun však nutně nemusí být jen pochoutkou, ale také velkým pomocníkem, a to zejména v případě problému s močovým ústrojím a ledvinami. Dokáže se totiž vysokou měrou podílet na pročištění a revitalizaci těchto orgánů. K tomu dopomáhají i vitaminy, kterými meloun disponuje. Samozřejmou složkou jeho vybavení je vitamin C, dále pak provitamin B a vitaminy B1 a B6. Jeho vlastnosti ocení i lidé, kterým neslouží žaludek tak, jak by měl. Meloun neobsahuje vlákninu, která dokáže při problémech se žaludkem dělat paseku v podobě špatné stravitelnosti, a tak je jeho konzumace vhodná i pro lidi, které trápí zažívací potíže. Z minerálů, které meloun obsahuje, je třeba zmínit draslík a železo, nejnovější výzkumy poukazují na přítomnost látek, co se mohou aktivně podílet na úspěšné prevenci různých rakovinotvorných procesů.

Vhodný při dietě

Vodní meloun by se v létě určitě měl objevit na jídelníčku všech, kteří se snaží formovat svou postavu do plavek a přizpůsobili tomu své stravovací návyky. Obsahuje totiž malé množství cukru a dokáže velmi důsledně zahnat případný hlad či chutě. Takže kdo si myslí, že dieta je otrava, při které si člověk nemůže dopřávat téměř žádné dobroty, je na omylu. Melounem se může zasytit, nebo hasit žízeň.

 Dá se melounu něco vytknout? Snad jen to, že mu nejde odolat a tašky s nákupem se díky němu poměrně pronesou. Mimochodem – pokud hledáte tip, jak při výběru nesáhnout vedle, traduje se, že chuťově nejlepší melouny jsou takové, jejichž váha se pohybuje kolem hranice 2 kilogramů. Tak hurá do obchodu, kde se už melouny opět hlásí o slovo! Mňam!

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému