Když děti touží po zvířátku - jak vybrat to nejlepší?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
11. 03. 2020
Většina z vás určitě zná situaci, kdy děti škemrají, že chtějí nějaké zvířátko. Slibují, že se o něj budou starat, že vám nebude na obtíž, že budou hodné atd. Toto je běžná situace, kdy děti začínají chtít nějakého kamaráda domů, s kterým si budou hrát. Jenže ony si většinou neuvědomují, že s takovým zvířátkem je spojena spousta povinností. Proto bychom se my dospělí měli co nejlépe zamýšlet nad tím, jaké zvířátko a jestli vůbec pořídit.

Nespočet možností

Jakmile začneme zvažovat pořízení nějakého zvířátka do domácnosti, zjistíme, že máme nespočet možností, jaké zvířátko vybrat. Začíná to různými akvarijními a terarijními živočichy (rybičky, hadi, pavouci, křečci, myši, potkani, morčata, králíci, atd.) přes papoušky a různé ptáčky až po ty větší druhy, jako je pes či kočka. Pokud žijeme na vesnici a máme na to prostředky, je možné uvažovat i o koni či poníkovi, ale to se poštěstí opravdu jen málokomu. Pro menší dítě je dle mnoha názorů lepší začít od menších zvířátek, aby si postupně zvykalo na povinnosti a odpovědnost, které s takovým přírůstkem do rodiny souvisí. Zvířátko se totiž stává postupem času novým členem rodiny a jako s takovým je nutno s ním vycházet.

Malé nebo větší?

Pokud se rozhodneme, že pro začátek začneme s něčím menším a pořídíme křečka, morče nebo králíčka, je nutné si uvědomit, co vše musíme koupit s ním. Takové zvířátko musí někde bydlet – je nutné pořídit dostatečně velkou a bezpečnou klec (u křečka může být i akvárium), aby se nám zvířátko nepohybovalo volně po bytě. Do klece je nutné dát na dno podestýlku – může být hoblinová, nebo speciální granulovaná (prodávají se i s různými vůněmi, aby se omezil zápach). Nejlépe je, pokud je klec členěná na více prostorů a je možnost umístění různých hraček (kolotoč, trubky, žebříky, domeček, atd.), aby mělo zvířátko dostatečnou možnost pohybu a her. Dále je nezbytné zajistit dostatečný přísun tekutin a potravy. U těchto menších živočichů můžeme krmit sušenými směsmi, které dostaneme v každém zverimexu. Přikrmovat můžeme čerstvou zeleninou nebo ovocem, nebo suchým pečivem. Je také nutné (z důvodu hromadění výkalů) pravidelně obydlí čistit.

Když zvolíme variantu druhou a přímo pořídíme malé koťátko nebo štěňátko, určitě nám starostí, ale i radosti, přibude více. Děti určitě alespoň zpočátku budou mít nesmírnou radost, že mají kamaráda na hraní a dovádění. Ale veškerá péče o zvířátko stejně nakonec zůstane na nás dospělých. Je pravda, že pejsek nebo kočička také potřebují nějaké to své místečko, kde budou mít klid a budou tam moci odpočívat. Mezi těmito dvěma druhy je ale obrovský rozdíl v povahách. Zatímco pejsek je tvor hravý, chytrý a milý, kočka většinou bývá tvrdohlavá a potřebuje svůj prostor. Co se týče náročnosti starání, oba tito tvorové potřebují stejnou péči a lásku. Pes je náročnější v tom, že vyžaduje pokud možno pravidelné procházky a hry, pokud je větší, je dobré jej i cvičit a udělat si na něj dostatek času. V dnešní době je na trhu k dispozici spousta druhů granulí a krmiv určených jak pro psy, tak také pro kočky. Stačí si jen vybrat.

Pokud vás tedy tento článek inspiroval a zvířátko si opravdu pořídíte, věřím, že již máte tyto všechny věci promyšlené a zvířátko se u vás opravdu bude cítit jako právoplatný člen vaší domácnosti.

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Alena | 02. 02. 2013, 13:37

 Každopádně při správné výchově pro vás pes, coby vůdci smečky, udělá prakticky cokoli, kdežto kočka zůstane svoje, příliš se nenechá ohnout, ale stejně jako u mladého stromku, pokud se příliš ohýbáním přizpůsobuje, může se zlomit, a to pak znamená otevřené nepřátelství, a to i u psů! Psi a kočky však rozhodně byli a zůstanou člověku nejbližšími zvířecími partnery, oddaní, vděční, ale i někdy kritičtí. Měli bychom se snažit jim naslouchat, určitě se dozvíme více i o sobě. A buďme na ně hodní, za jejich péči o nás si to zaslouží, i když nemusí být očividná...  Vaše Alena R.

      

Alena | 02. 02. 2013, 13:35

Jestli dovolíte, s kočkami a psy mám jisté zkušenosti. Dokáží velmi zpříjemnit, někomu dokonce i naplnit život. Ale jako vše živé, vyžadují také prostor pro své nezbytné potřeby, a to může narušovat nebo se překrývat s prostorem lidí. Zvláště, když na hýčkané zvířátko přijde nemoc, měnívá se často i nálada lidí, jejich ochota k trpělivosti, a vysoké účty veterinářů ji rozhodně nevylepší. Otázka kastrace je další nutné a závažné rozhodnutí, které musíme udělat, stejně jako některá očkování a vyšetření. Je dobré si rovněž uvědomit (teď mám na mysli spíše apel na děti), že psy a kočky mají kratší život než my a nejspíš se snimi budeme muset jednou správným způsobem rozloučit a nechat je jít... Děti, pokud  chtějí zvíře, musejí alespoň částečně se o něj umět postarat. Čištění "kakáče" koček, když je to předtím musíme naučit, likvidace nedopatření zhora i zespodu, to platí i pro psy, chození na delší či kratší procházky v závislosti na velikosti, rase a stáří psů, v neposlední řadě také přizpůsobení se náladám zvířete s odhadem jejich záměrů a tužeb atd. Před pořízením velmi doporučuji jít na navštěvu nějakého blízkého útulku, kde vám jistě poskytnou potřebné informace, seznámíte se s osudy zvířátek, jejich vyhlídkami, a možná si i svého mazlíčka vyberete. Svéhlavé kočky milovali ba uctívali už starověcí Egypťané, snad díky jejich okázalým projevům nezávislosti si na rozdíl od poněkud člověku podlézavým psům ponechaly víceméně původní podobu. Nechci tím však říci, že některý pes nemusí být beran, i když zjev psů za staletí prodělal díky nejrůznějším šlechtěním řadu změn, někdy až do pitvorných podob. Každopádně při správné výchově pro vás pes, coby vůdci smečky, udělá prakticky cokoli, kdežto kočka zůstane svoje, př

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému