Krásné lázeňské město na srdce - Poděbrady

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
18. 11. 2020
Krásné lázeňské jméno na břehu řeky Labe, ve kterém je řada kulturních i sportovních možností. Tak lze ve zkratce popsat Poděbrady.

Historie

V písemných materiálech se název Poděbrady objevuje zhruba od poloviny 12. století. V letech 1262–1268 zbudoval král Přemysl Otakar II. v místě staršího opevněného sídla na strategickém místě nad Labem kamenný vodní hrad, který byl později přebudován na zámek.

Největšího rozkvětu doznalo poděbradské panství za pánů z Kunštátu, kteří je získali od Karla IV. v tzv. ušlechtilé léno. Nejvýznamnější postavou tohoto rodu se stal Jiří z Poděbrad, který byl roce1458 zvolen českým králem. Tento vynikající diplomat se jako první evropský politik pokusil založit mírovou unii evropských panovníků. Z jeho poručení byly Poděbrady povýšeny v roce 1472 na město a obdařeny důležitými právy, výsadami a městským znakem.

Historickým mezníkem v životě města byl rok 1905, kdy město navštívil německý statkář von Bülow. Tento známý proutkař označil na vnitřním nádvoří místo silného pramene, jenž zde byl pak skutečně v hloubce skoro sto metrů navrtán. Objev minerální uhličité vody způsobil, že v Poděbradech byla v roce 1908 zahájena první lázeňská sezóna, přičemž poděbradské lázně se specializují na léčení srdečních a cévních onemocnění. Tuto jejich specializaci stále připomíná krásná květinová výzdoba v parku, kde je z květin napsáno: Na SRDCE JSOU PODĚBRADY. Zajímavostí jistě je, že kromě tohoto nápisu jsou zde z květin udělány hodiny, které ukazují přesný čas, a rovněž z květin je vysázeno datum – každý den se tedy některé květiny musí přesadit. 

Současnost a zajímavé památky

V Poděbradech nyní žije přes třináct tisíc obyvatel a na příchozí při návštěvě tohoto místa dýchne pravá lázeňská atmosféra. Pár kroků od hlavního náměstí, kde je pomník Jiřího z Poděbrad, který pochází od sochaře Bohuslava Schnircha a patří k vrcholům české monumentální plastiky 19. století, se nachází velký lázeňský park. Ten je doplněn fontány a také se tu konají letní koncerty. V samotném centru parku je Libenského kolonáda postavená v roce 1936 podle projektu architekta Vojtěcha Kerharta. Na okraji parku samozřejmě nechybí řada lázeňských domů, kaváren a cukráren s místními lázeňskými oplatky. Lázeňský park sahá až k nádražní budově, která pochází z roku 1932. Poděbradské nádraží je jedním z architektonických skvostů a vůbec první funkcionalistickým nádražím v Čechách.

Největší dominantou umístěnou hned na břehu řeky Labě je bývalý hrad, dnes barokní zámek. V současnosti je v zámku muzeum – k vidění je údajně rodná světnice Jiřího z Poděbrad – a pak zde ještě sídlí Ústav jazykové a odborné přípravy zahraničních studentů Karlovy univerzity. V blízkosti zámku stojí kostel Povýšení svatého Kříže a hydroelektrárna se zdymadlem, navržená poděbradským rodákem Antonínem Engelem. V budově bývalé školy v ulici Na Dláždění dnes sídlí Polabské muzeum, jehož součástí je v Poděbradech i budova středověkého špitálu Kunhuta s vysokým barokním průčelím, který založila Kunhuta ze Šternberka. Nedaleko od Poděbrad se nachází golfový areál, v němž je budova bývalé Radiotelegrafické stanice s dvojicí stopadesátimetrových stožárů, která je dnes technickou památkou.

Díky tomu, že jsou Poděbrady lázeňským městem, koná se tu řada kulturních akcí – těmi největšími jsou Slavnosti krále Jiřího či hudební festival Barvy léta – ale díky své poloze v polabské nížině je toto místo vynikající rovněž pro sport. Do sousedního okresního města Nymburk vede po obou březích řeky cyklostezka, které si užijí nejenom cyklisté ale i příznivci kolečkových bruslích a běžci. Pěkná cyklostezka vede z Poděbrad rovněž až do Kolína, přičemž cestou se můžete podívat do Libice. Zde bývalo v 10. století centrum knížecího kmene Slavníkovců, kteří byli v roce 995 v libickém hradišti Přemyslovci povražděni.

Pro Senior Portál napsala
Dagmar Kulaviaková

  


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému