3D kino - zábava pro všechny generace

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
21. 03. 2020
K oblíbeným činnostem mnoha lidí bez ohledu na věk patří sledování filmů. Někdo dává přednost domácímu prostředí, jiný si zas radši zajde do kina, které poskytuje mnohem větší zážitek a umocnění dojmu z celého příběhu díky velkému plátnu a zvukovým efektům. Moderní doba však přinesla možnost, jak se stát téměř součástí příběhu, který nám do této doby probíhal pouze před očima. Od nynějška je příběh všude kolem nás díky 3D kinu!

3D kino je záležitost, která pobaví a nadchne každého svého návštěvníka, protože umožní naprosté a doslovné vtáhnutí do děje. Nepřáli jste si někdy být přesně tam, kde se odehrává příběh, co tak dychtivě sledujete? Zasáhnout sice (zatím) přímo nemůžete, ale můžete se ocitnout v plném dění, kdy "kolem vás" budou projíždět auta, chodit postavy filmu nebo lítat kulky z pistole. Sice jen zdánlivě, ale velmi přesvědčivě.

Co to vlastně je 3D?

Možná nevíte, co si vlastně představit pod pojmem 3D. Zkratka 3D označuje 3 dimenze, 3 rozměry, díky kterým lze popsat svět kolem nás. Díky těmto 3 rozměrům je každému předmětu dán objem. Díky moderním 3D technologiím lze sledovat trojrozměrný svět i na filmovém plátně, i když je to samo o sobě médium ploché zobrazující dvojrozměrně.

3D film vás doslova vtáhne do děje

Dosud bylo možné vidět natočené scény pouze ve dvou rozměrech. 3D film je však filmem, které veškeré postavy a předměty ve filmu zobrazuje tak, jak je známe ze světa kolem nás. Tohoto efektu se dosahuje mnoha metodami či technikami, základem je však využití působení odlišných polarizací světla na levé a na pravé oko. Abychom takto utvořený film zhlédli v celé jeho kráse a výjimečnosti, potřebujeme k tomu speciální brýle, přes něž se obraz „prohloubí“ do všech tří dimenzí. Divák tak má pocit, že děj, který se mu odehrává před očima je „živý“ jako okolí.

 Na 3D nejen do kina, ale i do obývacího pokoje

3D zábavu si však nutně nemusíte užívat jen v kině v určený čas. Na trh totiž pronikají 3D televize, díky kterým lze trojrozměrné filmy sledovat z pohodlí svého gauče. Před nákupem takovéto televize se však doporučuje vyzkoušet si v daném obchodě, zda přes brýle 3D efekt vnímáme, protože může dojít k tomu, že díky oční vadě nedokáže mozek efekty zpracovat tak, aby byly vnímány trojrozměrně a ne jen ploše.

Jestliže chcete zažít něco neobvyklého, navštivte 3D kino, aby vaše dojmy z filmu byly několikanásobně výraznější. 3D filmy je možné zhlédnout ve větších městech, kde se nachází takzvaná multikina. Návštěvu tohoto kina tak můžete spojit například i s prohlídkou města a udělat tak z nedělního odpoledne velmi příjemný výlet s nezapomenutelným programem. A pokud chcete mít tuto zábavu doma, není nic jednoduššího, než si jít do obchodu vybrat ten správný model 3D televize. Hezkou zábavu!

Pro Senior portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Charrlie | 11. 01. 2011, 19:36

Jen kdyby to nebylo tak strašně drahé...

Marpok | 08. 01. 2011, 21:52

Toto je parádní. Občas chodíme celá rodina. Děcka jsou spokojený ze zážitku a my s manželem jen zíráme, kam ty technologie neustále postupují!

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému