Kultura

Pošlete nám svůj recept

Židovský pesach

Vydáno: 07. 08. 2019
Křesťany čekají v následujícím týdnu nejvýznamnější svátky v roce – Velikonoce. V přibližně stejné době Židé slaví svátek Pesach. Ten přináleží k patnáctému dnu měsíce Nisanu 2448 židovského letopočtu.
více

Prevence hraje v chorobách oběhového systému velkou roli, říká přednostka pražského IKEMU

Vydáno: 06. 08. 2019
Kardiovaskulární choroby je souhrnné označení nemocí oběhového systému – srdce a cév. Tyto choroby jsou zároveň nejčastější příčinou úmrtí dospělých v České republice. Mozková příhoda a infarkt myokardu jsou často probíraná onemocnění, je ale možné se jim díky prevenci vyhnout? Seniorportál se zeptal za Vás přednostky Pracoviště preventivní kardiologie pražského IK+EM docentky Věry Adámkové.
více

Terry Pratchett - rytíř s tužkou místo meče

Vydáno: 05. 08. 2019
Terence David John Pratchett, pocházející z Anglie z Beaconsfieldu v hrabství Bucks, se zařadil mezi světovou špičku autorů věnujícím se fantasy žánru. Jeho díla se vyznačují vtipem, postřehy ze všedního života, ale i zamyšlením se nad světem a lidmi snažícími se v něm přežít. Přemýšlí nad jejich významem, účelem a cílem.
více

Groteska není vždy jen úsměvná...

Vydáno: 04. 08. 2019
Dvacátá léta minulého století jsou spojena s mnoha příjemnými i nepříjemnými událostmi. Do první skupiny rozhodně patří i groteska, specifický žánr, který dnes vychutnávají hlavně filmoví fajnšmekři. Němý film, jazzovou hudbu a moderní společnost – to vše odráží grotesky.
více

Výstavisko Agrokomplex

Vydáno: 03. 08. 2019
Mesto pod Zoborom je dlhé roky známe vďaka výstavisku Agrokomplex. Prvá výstava sa tu konala už v roku 1974. Na ploche 143 hektárov sa nachádza 17 výstavných pavilónov. Prvé výstavy boli zamerané na zvýšenie účinnosti propagácie rezortu poľnohospodárstva. Dnes na Agrokomplexe nevystavujú len poľnohospodári, ale počas roku sa tu koná niekoľko rôzne tematicky zameraných veľtrhov. Aj vďaka výstavám do Nitry prichádza každoročne množstvo turistov.
více

Muzikantské duo Eva a Vašek

Vydáno: 02. 08. 2019
Mají statisíce prodaných desek a za rok objedou řadu koncertů. Známí se stali především kvůli teleshoppingu z televize, kde se často ozývala písnička Bílá orchidej. Řeč je o duu Eva a Vašek. Celými jmény o Evě Dvořáčkové a Václavu Ševčíkovi. O páru, který nejen společně zpívá ale také v Klepačově u Blanska vychovává dceru Evičku.
více

Andy Warhol: vůdčí osobnost pop artu

Vydáno: 01. 08. 2019
Jen úplný kulturní ignorant by neznal alespoň některé z děl Andy Warhola. Originální a nápaditý umělec dokázal z konzumu udělat umění.
více

Fenomén Facebook

Vydáno: 31. 07. 2019
Zo všetkých strán určite denne počúvate o „fejsbúku“. Fenoméne, ktorý zasiahol všetky vekové kategórie a ktorý nás doslova pohltil. Ste zástancom tohto vynálezu alebo naopak vám už všetko s ním spojené lezie na nervy?
více

Hans Christian Andersen - život versus pohádka

Vydáno: 30. 07. 2019
Přestože usiloval o uznání zejména v oblasti divadelních her a básní, svět ho zná a miluje pro jeho kouzelné pohádkové příběhy, které neodmyslitelně patří k období našeho dětství. Jaké by to asi bylo, kdybychom nikdy nevěřili příběhu jedné malé mořské víly, princezny by nespaly na hrášku a Honza by byl jenom obyčejný mladý muž, bez ohledu na jeho inteligenci? Naštěstí to všechno známe.
více

Stratená generácia - nesmrteľná tvorba

Vydáno: 29. 07. 2019
„Sme opustení ako deti a skúsení ako starí ľudia - sme suroví a povrchní, myslím, že sme stratení...“ Takto znie citát z knihy E. M. Remarqua, ktorým charakterizovala Gertrúda Steinová povojnových spisovateľov. Títo, hoci sa nikdy nestretli, popisujú vo svojich dielach hrôzu vojny s rovnakým zápalom. Napriek tomu, že ju prežili a mohli sa tešiť na pokračujúci život, necítili nič. Cítili sa prázdni, unavení, stratili všetky ilúzie o svete a realita pre nich už nikdy nebola taká ako predtým...
více
 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému