Adina Mandlová - hvězda z největších

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
29. 12. 2020
Letos tomu bude 20 let, co zemřela velká osobnost stříbrného plátna – Adina Mandlová. Byla hvězdou své doby, její jméno spolehlivě plnilo sály nejen pro nesporný talent, kterým herečka disponovala, ale také pro její bouřlivý osud plný zvratů. Ten z ní, spolu s padesátkou filmů, udělal osobnost, na níž se jen tak nezapomene.

Tatínkův miláček
Adina Mandlová se narodila do rodiny inspektora státních drah, který velice toužil po dceři. Hýčkal ji a podporoval v uměleckých zájmech, po celou dobu dával znát, že Adina je něco víc, vykal jí a to samé museli dělat i její tři bratři. Rozmazlovaní skončilo po osmi letech, kdy otec zemřel.

Puberta ve Francii
V pubertě byla poslána na účet matčina partnera do pařížského dívčího penzionátu, nejen proto, aby se naučila vařit a  zdokonalila francouzštinu a němčinu, ale především pro její divoký život. Bohémství v nočních ulicích si ale vybralo svou daň a Adina musela absolvovat potrat. Nebyl to však poslední průšvih. Po dalším provinění ji po dvou letech vyloučili.

Volný život jí doma v Mladé Boleslavi chyběl, a tak se vydala do Prahy. A díky nevýznamné roličce se z ní v devatenácti letech stala herečka. Mladá moderní dáma s postavou manekýnky, navíc inteligentní a cynická – kombinace, která neunikla režisérům, ani jejímu osudovému muži, jímž byl herec Hugo Haas. Uvedl Mandlovou do uměleckých kruhů, učil ji herectví, avšak kvůli jejím zvyšujícím se nárokům a požadavkům ze vztahu nakonec vycouval.

Největší úspěchy
V té době zaznamenala největší úspěchy se snímky jako Mazlíček, Nezlobte už dědečka, Ať žije nebožtík a především Panenství od Otakara Vávry a Cech panen kutnohorských ji proslavili i za hranicemi.

Byla milenkou bohatého podnikatele Svítila, jenž měl židovské kořeny a tak si předcházel všechny vlivnější Němce. S jedním z nich prožila Adina milostnou aférku a to bylo důvod k jejich rozchodu. Opuštěná herečka nesla novou situaci těžce a dokonce se pokusila o sebevraždu. Po zotavení se však vrhla do života znovu po hlavě. Byla milenkou dalšího vlivného Němce, a tak se začaly šířit fámy a pomluvy o tom, že se stýká s německými špičkami, včetně K. H. Franka (který ji však paradoxně nesnášel a nevyjadřoval se o ní zrovna pochvalně).

Pád na dno
Možná kvůli tomu, aby dokázala své národní cítění, se unáhleně provdala za prokomunistického malíře Zdeňka Tůmu. Do toho se však seznámila s hercem Vladimírem Šmeralem a poměr byl tedy jen otázkou času. Manžel tuto situaci neustál, otrávil se plynem a Adina čelila dalšímu veřejnému odsouzení. Se Šmeralem čekala dítě, které se však narodilo mrtvé. Jak se nakonec po válce ukázalo, láska nebyla oboustranná…

Kvůli tomu, že měla vztah s Němci, exmanžela komunistu, pomohla Šmeralovi na útěku z koncentráku byla vězněna na Pankráci, avšak pro nedostatek důkazů pro podezření na blízké styky s Němci v době Protektorátu byla propuštěna.

Stěhování do Anglie
V roce 1947 se v jednom z barů seznámila s pilotem RAF Joem a děj měl rychlý spád. Díky sňatku s ním získala anglický pas, avšak pověst kolaborantky ji provázela i v Anglii. Při hledání práce jí tak nebyla k ničemu ani výborná angličtina, ani pověst skvělé herečky.

S Joem se po čase rozvedla a začala jí trápit finanční nejistota. Jako dar z nebe pak musela působit nabídka milionáře Geoffreye, aby se za něj provdala. Po dvou letech se však přívlastku „luxusní přívěšek“ zbavila, to jí bylo jednačtyřicet.

Další sňatek proběhl s homosexuálem Benem,s nímž vydržela nejdéle. V roce 1966 získala novou roli v Praze a tak se vrátila do své rodné země. V patách jí ale byla všudypřítomná StB a silná nevraživost kolegyň. Proto se rozhodla pro odchod a se svým mužem odcestovala na Maltu. Po 16 letech se odstěhovali do Kanady, kde Ben zemřel.

Poslední návrat Mandlové do Čech přišel v roce 1991. A toho roku také skonala.

Možná to bylo příliš mnoho událostí na jeden život. Mnoho avantýr, pomluv a tragédií. I to z ní však udělalo hvězdu z největších...

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému