Aj Wej-wej – muž se vztyčeným prostředníčkem

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
01. 05. 2021
Mezinárodně známý čínský výtvarný umělec a architekt současnosti. Kromě umění se však zajímá také o dění v jeho rodné zemi a je silným kritikem vlády. V zemi, kde je častokrát lepší svůj názor nevyjadřovat, je tento muž za své svobodné myšlení a aktivismus pronásledován a trestán. Pro někoho je hrdina, pro druhého zase blázen anebo nepřítel státu. Pro svoje činy se stal vězněm svědomí a jeho život nám mnohé říká. Umíme číst i mezi řádky?

Aj Wej-wej se narodil 28. srpna 1957 v Pekingu, jeho otcem je proslulý čínský básník Aj Čching. Celá rodina byla svého času pronásledována a údajně byli nuceni prchnout do pouště Gobi a žít v jeskyni. Aj Wej-wej se rozhodl na určitou dobu opustit zemi a emigroval do New Yorku, kde si záhy získal pověst hráče a stálého návštěvníka kasin. Když zrovna nebyl ve víru velkoměsta, věnoval se umění a již tehdy bylo zřejmé, že v sobě ducha umělce nezapře. Po čase se přesto vrátil zpět do Číny a dával hlasitě najevo svůj nesouhlas s vedením státu. Upozornil na sebe zejména roku 2008 po zemětřesení v provincii S´Čchuan, kde se zapojil do pátrací akce po obětech, které zavalily trosky zbořené budovy.

Zemětřesení tenkrát dosáhlo síly 7,9 stupňů Richterovy škály a otřesy půdy byly prý cítit i tisíce kilometrů od jeho ohniska. O život tenkrát přišlo 67 tisíc lidí. Katastrofa z 12. května 2008 patří k nejničivějším zemětřesením, které postihlo Čínu za posledních třicet let.

Poté, co na sebe Aj Wej-wej upoutal pozornost čínské vlády, následovalo několik zadržení a domácích vězení, dokonce byl se zemí srovnán jeho ateliér. I přesto, anebo právě proto, nepřestal svoje názory hlasitě projevovat. Posléze došlo ke znepřístupnění jeho blogu a umělec byl zatčen. Ještě předtím však na svůj blog napsal tato slova: „Co mi mohou udělat? Nic víc, než mě ztrestat, unést, zavřít mě nebo se mě pokusit vymazat ze světa. Ale chybí jim fantazie, schopnost radovat se a létat.“

Aj Wej-wej vystavoval v londýnském muzeu Tate Modern, je spoluautorem návrhu pekingského stadionu „Ptačí hnízdo“, kde se v roce 2008 konaly Olympijské hry. Později se však Aj od Olympijských her zcela distancoval, když prohlásil, že Olympijské hry bez svobody jsou nesmysl a že totalitní režim si nemůže hrát na demokracii, jedná se pouze o předstírání harmonie a štěstí.

Jeho dalším dílem je například Template z roku 2007, což je zborcená instalace skládající se z oken a dveří zbořených čínských domů, jež pocházejí z období Ming a Čching a nelze opomenout jeho unikátní projekt Sunflower Seeds z roku 2010. Tehdy bylo vyrobeno 150 tun (tedy asi sto milionů) ručně malovaných porcelánových slunečnicových semínek, na jejichž vzniku se podílelo přibližně 1600 čínských obyvatel. Ti jsou Ajovi dodnes vděčni za poskytnutí možnosti práce, která trvala dva roky. Po dokončení byla všechna semínka navezena do již zmiňované londýnské galerie Tate. Tato instalace má být komentářem čínské společnosti i toho, jakým způsobem je Čína vnímána okolním světem. Aj Wej-wej poukazuje zároveň na současný stav, kdy se v Číně masově vyrábí v nelidských podmínkách předměty s nejasným účelem. Podstatný je i rozdíl mezi současností a minulostí, kdy označení „Made in China“ bylo známkou vysoké kvality a exkluzivity, přičemž dnes je to právě naopak. Podtextem Sunflower Seeds je mnohem více významů, zejména odkaz na ideologii totalitní Číny, kdy se čínský lid jako slunečnice obrací k Mao Ce-tungovi, spásnému Slunci čínského národa.

Tento avantgardní výtvarník má napjaté vztahy s čínským komunistickým režimem již delší dobu. Letos začátkem dubna byl Aj Wej-wej zatčen v rámci zátahů proti odpůrcům režimu. Stalo se tak zrovna ve chvíli, kdy se chystal odletět ze země a od chvíle zadržení byl vězněn na neznámém místě.

Před nedávnem byl umělec propuštěn a dle vyjádření čínské policie se tak stalo na kauci a z důvodu dobrého chování, zejména pak díky jeho přiznání k trestným činům a také kvůli chronické nemoci, kterou trpí. Aj Wej-wej byl vězněn za údajné daňové podvody a prý je ochoten neuhrazené daně zaplatit. Daňového úniku se měl dopustit prostřednictvím firmy, kterou kontroluje a ve které byla údajně záměrně zničena část účetnictví. Obvinění z hospodářských deliktů bývá velmi oblíbeným trikem totalitních režimů při boji proti jejich odpůrcům. Aj patří v zahraničí mezi nejznámější čínské disidenty a jeho věznění vyvolalo nesouhlas a protesty v západních zemích i v zahraničních kulturních centrech.

Aj Wej-wej krátce před svým zatčením a uvězněním prohlásil, že má v plánu z Číny odjet a usadit se v zahraničí, nejspíše v Německu, kde by si otevřel vlastní studio a hlavně by se zbavil šikanování a pronásledování ze strany čínských úřadů. Zatčen byl nedlouho po tomto oznámení.

Svůj nesouhlasný názor na Ajovo zatčení již v minulosti projevily Spojené státy, Británie a také Francie. Jeho okamžité propuštění vyžadovala Amnesty International i další organizace bojující za ochranu lidských práv. Londýnská galerie Tate vyvěsila na svoji zeď nápis: „Propusťte Aj Wej-weje!“

Aj Wej-wejovo zadržení je dalším z mnoha případů, kdy čínská vláda zasáhla proti aktivistům opozičního smýšlení. K podobným zásahům došlo také během posledních několika měsíců a počet zadržených aktivistů se odhaduje na pár desítek, což je více než znepokojivé.

Nyní je Aj Wej-wej tedy na svobodě. Proč byl však skutečně vězněn, zůstává i nadále otázkou. Ve vězení byl zbit, místo jeho izolace zůstalo tajné a Ajovi blízcí k němu nebyli připuštěni. Jeho manželka se k němu dostala po dlouhých šesti týdnech. Potom je tu obvinění z údajných daňových deliktů, které je však velmi sporné. Podstatné je, že svět dal najevo svůj nesouhlasný názor na nespravedlivé věznění člověka, který se provinil snad jen tím, že řekl nahlas, co si myslí. Nebyl jediným, vězňů svědomí je mnohem víc. A naštěstí je i hodně lidí, kteří nejsou vůči bezpráví lhostejní, rozeznávají dobro a zlo a svůj postoj si nenechávají pro sebe.

Pro Senior Portál napsala
Martina Boudová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému