Barack Obama - dobrý hráč pokeru

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
10. 10. 2020
Nositel Nobelovy ceny míru pro rok 2009 a Osobnost roku 2008 dle časopisu Time. Jeden z nejvlivnějších mužů současnosti. Je v pořadí 44. prezidentem USA a zároveň prvním Afroameričanem v tomto úřadu. V letech 2005 až 2008 zastával úřad senátora za stát Illinois.

Barack Hussein Obama se narodil 4. srpna 1961 v Honolulu na Havajských ostrovech. Jeho otec, též Barack, byl původem z Keni a matka Američanka. Rodiče se rozvedli, když byly dítěti dva roky. Matka se později provdala za Indonésana, a tak malý Barack strávil čtyři roky svého života v Jakartě na indonéském ostrově Jáva.

V deseti letech se Obama vrátil zpět do Honolulu, kde žil u prarodičů z matčiny strany. Po střední škole nejdříve dva roky studoval v Los Angeles a později nastoupil na Columbia University do New Yorku, kde vystudoval mezinárodní vztahy. Jeho následná práce však měla s oblastí mezinárodních vztahů málo společného, od roku 1985 pracoval v Chicagu pro organizaci starající se o zlepšení životních podmínek tamních chudých. Zároveň si také doplňoval vzdělání, když nastoupil na právnickou fakultu Harvardské univerzity. Dokončil ji s červeným diplomem.

Po dokončení právního vzdělání nastoupil Obama do advokátní kanceláře Miner, Barnhill & Galland, zároveň od roku 1993 vyučoval ústavní právo na Chicagské univerzitě. V roce 1996 pak byl zvolen do Senátu státu Illinois. Obama však mířil výše, chtěl se prosadit v politice na federální úrovni. V roce 2000 se mu to však při volbách do Sněmovny reprezentantů nepodařilo.

Ve druhých volbách na národní úrovni však již byl úspěšnější. V listopadu 2004 hladce zvítězil nad náhradním republikánským kandidátem Alanem Keysem, když mu svůj hlas odevzdalo celých 70 % voličů. Stal se tak senátorem za Illinois, teprve jako pátý Afroameričan v historii země a jediný v současném složení amerického Senátu.

V únoru 2007 Obama vystoupil se svým úmyslem stát se demokratickým kandidátem na prezidenta. Přestože byl již podle prvních průzkumů demokratickou dvojkou, ztrácel poměrně hodně na Hillary Clintonovou, záhy začal poměrně razantně svoji ztrátu snižovat. V průzkumu z června 2007 již byli oba hlavní kandidáti poměrně vyrovnaní, Obama byl o pouhý procentní bod za svojí rivalkou.

Dne 4. listopadu 2008 zvítězil v prezidentských volbách, když porazil republikánského kandidáta Johna McCaina.

Obama je od roku 1992 ženatý, se svoji manželkou Michelle mají dvě dcery, Maliu a Natashu. O svém soukromém životě hovoří poměrně otevřeně, přiznal například, že jako teenager zkusil nejen marihuanu, ale i kokain. To je daleko od vyjádření Billa Clintona, který kdysi prohlásil, že „trávu sice kouřil, ale nešlukoval“.

V roce 2005, se v Senátu zaměřoval hlavně na záležitosti, týkající se státu Illinois a byl členem výboru pro mezinárodní vztahy, s nímž navštívil Rusko, východní Evropu, Izrael a Irák.

Roku 2006 navštívil Afriku. V Keni, zemi původu svého otce, se nechal vyšetřit na HIV, aby tak propagoval prevenci a vyšetření této choroby. V Čadu se setkal s uprchlíky z Dárfúru, poté co mu Súdánem nebylo uděleno vízum, neboť kritizoval situaci v Dárfúru.

Jako člen Kongresu Spojených států Amerických podpořil návrhy zákonů, které podporovaly větší kontrolu konvenčních zbraní a větší kontrolu využívání federálních zdrojů. V současné době podporuje návrhy zákonů, které prosazují zpřísnění kontroly lobbistů, ale i volebních podvodů, změn klimatu, nukleárního terorismu a péče o válečné veterány.

Při své první cestě do Evropy počátkem dubna 2009 se nejprve zúčastnil summitu skupiny G20 v Londýně, poté summitu NATO ve Štrasburku a 4. a 5. dubna summitu USA - Evropská unie v Praze. Zde na Hradčanském náměstí přednesl projev, který se týkal převážně problematiky jaderného odzbrojování a který vyslechlo asi 30 000 lidí. Obama vyjádřil v tomto projevu též obdiv k demokratickým tradicím českého národa.

Obama začínal své funkční období jako jeden z nejpopulárnějších prezidentů, podle průzkumů jej v době nástupu do úřadu podporovalo 78 % Američanů. Míra podpory však brzy začala klesat a ve třetím čtvrtletí roku 2009 čítala již jen 53 %.

Jak o sobě sám Obama tvrdí, je dobrým hráčem pokeru. Dokáže totiž bez většího úsilí odrážet útoky svých soupeřů a pohotově na ně zareagovat, aniž by ztrácel nervy.

Dne 9. října 2009 obdržel Barack Obama Nobelovu cenu míru jako jeden z nejméně očekávaných kandidátů. Hlavním důvodem pro zvolení Obamy byly podle příslušného výboru jeho "mimořádné snahy řešit problémy s důrazem na právo a dialog". Barack Obama se v několika svých projevech, mj. v Praze, vyslovil pro svět bez jaderných zbraní, podpořil jednání s muslimskými zeměmi a věnoval se také blízkovýchodnímu mírovému procesu.

Pro Obamu hlasoval pětičlenný výbor jednomyslně. Kromě souhlasných ozvěn ve světě bylo ocenění Obamy podrobeno některými komentátory silné kritice, neboť podle nich obdržel cenu za styl, sliby a projevy, nikoliv za reálné výsledky. Z ocenění byl do určité míry na rozpacích i sám Obama, který prohlásil: „Abych byl upřímný, nemám pocit, že bych si zasloužil být ve společnosti tolika přelomových osobností.“ Obama přislíbil, že se bude nyní ještě více snažit o udržení míru.

Pro Senior Portál napsala
Martina Boudová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému