Beltine 2011

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
25. 03. 2020
Jaro znamená znovuzrození. Příroda se každoročně probouzí po dlouhém zimním spánku. Je proto jako roční období vnímáno velice pozitivně. A tak tomu bylo odnepaměti. Proč proto příchod jara neoslavit postaru – pokeltsku?

Stejně jako již mnoho let se posledního dubnového dne scházejí milovníci keltské kultury, aby oslavili noc na prvního května, a tak oslavili klasický keltský svátek Beltain, či Beltine. Samotná akce proto nese přesně tento název a letos se uskuteční přímo v srdci republiky, na Vysočině, na zámku v Jaroměřích nad Rokytnou.

Na co se návštěvníci mohou těšit? Není toho málo. Jistě bohatý bude hudební program klasické keltské hudby, jako jsou skupiny Asonance, Bran, Happy to Meet nebo Dick O’Brass s bretaňským zpěvákem F. Jacqem. Nepůjde však zdaleka jen o hudbu. Představí se jezdecké a ohňové vystoupení zahrnující mistrovskou práci v sedle s kopím a mečem a průjezd šlehajícími plameny na počest keltského boha Belena a přední český archeolog zabývající se obdobím Keltů (tzv. laténským obdobím) Jiří Waldhauser zasadí prostředí místa konání Beltine do historického kontextu keltské doby. Své má připraveno i hnutí Brontosaurus, jeden z partnerů akce. K vidění budou rekonstrukce keltských řemesel, jako mletí mouky a pečení placek, mincovnictví, kovářství, ukázka zbraní a šermu, tkalcovství, keramika, lidová výroba fujar a ukázka malé hostiny. Vše bude možné si na vlastní kůži vyzkoušet. Nově se letos na festivalu představí kameníci se svým řemeslem. I to bude možno si vyzkoušet a vlastnoručně vyrobený předmět si odnést.

V první řadě se však jedná především o radost. Radost z jara, z přírody, ze znovuzrození. A načerpat tuto atmosféru můžete třeba s Kelty. 30. dubna, v Jaroměřicích nad Rokytnou.

VSTUPNÉ:

V předprodeji:

350 Kč

Rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti 6-15 let) 880 Kč

Děti 6-15 let 180 Kč (do šesti let zdarma)

Na místě:

390 Kč

Rodinné vstupné 950 Kč

Děti 6-15 let 180 Kč (do šesti let zdarma)

Pro Senior portál napsal
Oldřich Špok


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému