Brněnská hvězdárna získá unikát: hybridní planetárium

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
16. 11. 2020
Brno má k vesmíru stále blíž. Po unikátní rekonstrukci Hvězdárny a planetária Brno na Kraví hoře, která sklízí nejen obdiv místních, ale i uznání odborníků, přichází další krok. V roce 2013 pozve milovníky kosmu a jeho tajemství do Přírodovědného digitária, které bude disponovat jedinečným audiovizuálním nástrojem pro popularizaci přírodních věd. Půjde o jednu z vůbec největších instalací tohoto druhu v Evropě – první návštěvníci by v „digitáriu“měli usednout v říjnu příštího roku, po měsíci zkušebního provozu.

 

Digitárium je, když...

Co se vlastně za tímto označení skrývá? „Hybridní planetárium je zařízení téměř jako z vědecko-fantastického filmu. Vynikající je, že se nejedná o pouhé planetárium k ukazování hvězdné oblohy, nýbrž o mimořádnou audiovizuální pomůcku. Jedinečné zařízení umožní „létat“ vesmírem, zobrazit povrchy nejrůznějších kosmických těles, ale zprostředkuje i jiné vědecké vizualizace. Mnohé z nich se přitom zařadí spíše do umění. Ostatně, právě proto nové zařízení nazýváme digitárium,“ popsal Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, který považuje instalaci za další podobnou revoluci jako byla samotná náročná rekonstrukce hvězdárny. Náklady na digitárium ve výši zhruba 50 milion korun zcela pokryl příspěvek ministerstva školství.

Princip celého projekčního systému je současně velmi jednoduchý i nesmírně komplikovaný. V základu se jedná o několik datových projektorů, které s pomocí speciální optiky promítnou obraz na celou plochu ve tvaru polokoule s průměrem 17 metrů. Ty pak doplňuje několik přídavných zařízení a nezbytný software. Faktická instalace digitária ale představuje téměř celoplanetární projekt. Nová projekční plocha NanoSeam, nejlepší svého druhu na světě, je původem ze Spojených států amerických. Analogové planetárium Chronos II, které dokáže promítnout několik desítek milionů hvězd pozemské oblohy, vznikne v dílně renomované japonské společnosti.  Software SkyExplorer 3 s prostorovým modelem vesmíru bude dodán z Francie. Celou instalaci zaštítí česká společnost a speciální sedadla typu SpaceSeat budou vyrobena přímo na jižní Moravě.

Z minulosti do budoucnosti

Digitárium nahradí projekční planetárium, které má za sebou dvě desítky roků provozu a konstrukčně je dokonce ze 70. let 20. století.  Celkem bylo v provozu 15 tisíc hodin a pro 1 250 000 návštěvníků vždy předvedlo jeden z 86 originálních pořadů.

Budoucí návštěvníci Hvězdárny a planetária Brno se mohou těšit na astronomická představení, která je zavedou nejen do prostoru sluneční soustavy, ale také do velmi vzdáleného vesmíru. Již nyní se připravují i pořady o nanotechnologiích, lidském tělu anebo výpravné pohádkové příběhy. V repertoáru návštěvnického centra budou pořady věnované pohledu na vesmír v detailech i vcelku. Nabízet se budou i programy pro náročné, u nichž každý návštěvník nemusí nutně porozumět všemu až do posledního detailu. Poznání svých hranic vědomostí bude ostatně také důležitý prvek. Digitárium ale poslouží také ke kulturním projektům, využíváno bude u příležitosti přednášek, seminářů a konferencí. Jedinou „špatnou“ zprávou tak je skutečnost, že velký sál planetária bude pro veřejnost uzavřen v dubnu letošního roku.

Pro Senior portál Jiřina Hegerová 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému