Brněnské kolektory lákají k prohlídce

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
29. 05. 2020
Únik ze zmatku a hluku ulic nabízí nyní nově zájemcům z řad místních i turistů moravská metropole. Více než kilometrová procházka kolektorovou sítí pod historickým jádrem města je zážitkem, na který se nezapomíná.

Podzemní svět nabízí současnost i historii

Přístup do brněnských kolektorů vede po schodech z ulice Josefská a na první pohled nevypadá nijak výjimečně. Po vstupu do první ze štol, které se proplétají jen pod centrem v délce přesahující pět kilometrů, ale našinec obvykle zírá. Dlouhé chodby lemují po stranách trubice různé šíře a lávky s ležícími kabely – proudí tudy voda stejně jako informace. Ticho ale neočekávejte, kolektory mají svoje vlastní zvuky a věřte, že mnohé vás opravdu zaskočí.

První zhruba šestisetmetrový okruh zpřístupnily zájemcům z řad odborníků i veřejnosti Technické sítě Brno, které kolektorovou síť spravují, vloni. Letos od počátku března se mohou zájemci vydat na takřka dvojnásobnou procházku brněnským technickým podzemím. Zatímco první úsek prohlídkové trasy je prezentací moderní technické stavby, jejího provozu, údržby a jejího využití pro fungování moderního města, příprava prodloužené části trasy vycházela z jiného pojetí. Návštěvníci se seznámí s historickým vývojem jednotlivých technických podzemních staveb na území města Brna.

Trasa rozšířeného okruhu, jehož délka činí cca 1100 metrů, zavede účastníky na chvíli také do historického podzemí Brna. Trasa vede pod ulicemi Josefská, Masarykova, Orlí, Radnická, Jánská a Minoritská.. Některé chodby se navíc změnily v muzejní prostory a návštěvníci uvidí například nálezy ze studny na Špilberku, fragmenty studny nebo různé pracovní předměty využívané v podzemních stavbách. Křižovatky chodeb jsou osazeny speciálními tabulemi, na nichž lze sledovat, jak se v historii měnil název ulice, pod níž jsou kolektory umístěny.

Vstupenky k exkurzi do brněnských kolektorů si lze zakoupit v předprodeji na Zelném trhu 21. Prohlídky se konají vždy v úterý a v sobotu – pozor, děti do dvanácti let se jich ale zúčastnit z bezpečnostních důvodů nesmějí.

Pro Senior portál napsala Zdena Kubešová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému