Chystáte se nakoupit na internetu? Buďte opatrní!

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
14. 03. 2021
Nakupování na internetu se stalo v poslední době velmi oblíbené, a to zejména díky výhodám, které přináší. Na druhé straně však existují i určitá rizika, která mohou nákup znepříjemnit. Jak se vyznat v té obrovské škále internetových obchodů a na co si dát pozor? Odpovědi na tyto zásadní a mnohé další otázky související s nakupováním online přináší dnešní článek.

Nakupování na internetu se stalo určitým fenoménem, mnozí uživatelé už vlastně jinou cestou zboží nepořizují. A není to nic zvláštního, komfort v podobě dovozu zboží až do domu či bytu, povětšinou nižší pořizovací cena než v kamenném obchodě a výběr z pohodlí domova, třeba při dobré kávě, je přesvědčivým faktorem. Je však více než nutné daný obchod před nákupem prověřit, zboží si nelze fyzicky prohlédnout a s případnou reklamací to taky není žádná velká sláva. Ano, i tato negativa jsou součástí online nakupování.

Než začnete vkládat položky do virtuálního košíku – lákavá cena se nemusí vyplatit

Pokud jste narazili na e-shop (elektronický obchod), jehož nabídka vám učarovala, měli byste před uskutečněním nákupu provést některé kroky, které povedou k tomu, že se vy a vaše zboží opravdu shledáte. Výrazným vykřičníkem je enormně nízká cena, která je na první pohled opravdu lákadlem, ale ve finále se může velmi prodražit. Ověřte si v jiných obchodech, v jakém rozmezí se cena opravdu pohybuje, pokud se bude diametrálně od vaší vyhlédnuté lišit, měli byste začít být opravdu ostražití. Hledejte na internetu diskuze a recenze, kde se lidé jako jste vy zmiňují o daném obchodu, případně napište e-mail přímo provozovateli s jednoduchým dotazem, jak je možné, že nabízí zboží za tak nízkou cenu. V případě, že odpověď nedorazí, máte jasno. A když ano, pamatujte na to, že na elektroniku jsou ve skutečnosti velmi malé marže, takže v případě malého obchodu není možné, aby zboží bylo nabízeno za nějakou směšnou cenu. Pokud však provozovatel není skrytý samaritán.

Dále si důkladně pročtěte obchodní podmínky daného e-shopu, přesvědčte se, že jsou uvedeny všechny nutné údaje jako sídlo, IČO a kontakty, kam se v případě dotazu můžete obrátit. Důležitý je také nákupní řád a reklamační podmínky. Nelitujte času, který nad tímto strávíte, zpětně byste mohli litovat, že jste si těch pár minutek nevyhradili.

Dbejte na své peníze

Zboží máte vybrané, obchodníka prověřeného a přistupujete k otázkám zaplacení? Jestliže takto nakupujete poprvé, využijte dobírku, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím, pokud byste nějaký z potřebných kroků neuměli splnit. Posléze si samozřejmě nezapomeňte uschovat potvrzení o nákupu, které zpravidla přijde na vámi uvedený e-mail. Na poště, nebo od dopravce, co zboží doručuje, pečlivě zkontrolujte, zda je obal zásilky neporušen, krabice není proražena apod., v opačném případě doručení zásilky ihned reklamujte a řešte to, čím dříve, tím lépe.

Když se zboží nelíbí, vraťte ho

Může se stát, že koupíte věc, která nesplní očekávání. Je jedno, zda se jedná o zboží pro vás, nebo třeba pro dárek. Kvalitní e-shop by měl umožnit vrácení zboží do 14 dnů. To musí být samozřejmě vráceno v obalu a nesmí na něm být známky žádného opotřebení či použití. Nestyďte se zboží vrátit, vy jste ten, kdo s ním má být spokojen, když za něho zaplatil.

Nakupování na internetu není vůbec složité a může se stát velmi příjemné. Zvláště v případě, že se budete řídit doporučenými tipy. Po nějakém čase už se stanete ostříleným zákazníkem, kterého nemůže nic zaskočit.

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Pavanna | 24. 02. 2016, 12:27

Hodně často se v poslední době řeší zda je sleva opravdu sleva nebo se ceny uměle nevýší a poté se na ně dá sleva. Ve výsledku je cena stejná jako před "zlevněním". Je o tom hodně zajimavý článek na http://channelworld.cz/analyzy/e-shopy-po-vanocich-zlevnovaly-je-malou-cast-sortimentu-karsa-technologies-15264

Ve krátkém shrnutí: nejlépe z toho vychází ryze české Okay Elektrospotřebiče. Sama můžu vyjádřit spokojenost. Každopádně si to přečtěte, je to chvilka.

JanaK | 23. 03. 2011, 13:38

Tak určitě se dá naleznout i mnoho regionálních e-shopů, které jsou kvalitní. Ale jak již bylo napsáno - vše dopředu prověřit, než někam zašleme peníze apod.

Marpok | 23. 03. 2011, 12:42

Nakupuji na internetu už nějaký ten pátek a musím se zastat i menších eshopů, které nejsou tak velké jako třeba Mall nebo Alza. U nich lze zase najít velmi prozákaznický a individuální přístup. Ale jak bylo napsání - důvěřovat, ale prověřovat je to nejdůležitější!

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému