Digitální fotografie pro každého

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
09. 10. 2019
Fotografování nikdy nebylo tak snadné a netěšilo se takové oblibě. Můžeme mít desítky fotek během chvilky a cvakat spouští bez uvážení. Z nich pak vybereme jen ty nejlepší a zbytek jednoduše smažeme z paměťové karty. Digitální fotografie je fenoménem dnešní doby.

Obecné teoretické informace o digitálních fotoaparátech a jejich fungování vypadají sice moudře, ale v praxi nám krásnou fotku neudělají. Zaměřme se tedy spíše na to, jak s fotoaparátem zacházet, abychom měli vzpomínky uchované na kvalitních a zdařilých snímcích.

Výběr fotoaparátu

Na trhu existuje velké množství značek a typů fotoaparátů. Je tedy potřeba ujasnit si, co chceme fotit a jak často budeme aparát používat. Technika, která uspokojí začátečníka, je zcela nedostatečná pro profesionála. Pokud hodláte zaznamenávat jen dovolené, výlety či setkání s přáteli a rodinou, z přemíry funkcí byste mohli být nešťastní. V případě, že se fotografováním nehodláte zabývat hlouběji, ideální bude plně automatický přístroj, který vše obstará za vás – tedy expozici nebo ostření. Na bedrech fotografa zůstane tedy jen zapnutí a případný výběr režimu. Používání dalších funkcí je pak již individuální podle uvážení. Trendem poslední doby jsou však digitální zrcadlovky. Tady už je ovládání náročnější, i tak se ale tento typ přibližuje potřebám amatérů. V případě, že se fotografování hodláte věnovat více, stojí její pořízení za zvážení.

Nastavení

Kromě automatického a manuálního režimu můžete volit mezi prioritou clony a prioritou času (poloautomatický režim). Co to znamená?

Clona – termín „priorita clony“ znamená, že fotoaparát sám dopočítá expoziční čas; využívá se pro úpravu hloubky fotky. Čím vyšší číslo, tím větší hloubka ostrosti.

Čas – „priorita času“ má tu schopnost, že dokáže zmrazit pohyb, naopak dlouhý čas pohyb rozostří.

Citlivost – (ISO) - nižší hodnoty znamenají menší šum a naopak.

Přenos a sdílení

Kromě klasického kabelu je možno fotky načítat do počítače přes takzvané čtečky karet, do nichž jednoduše vložíte paměťovou kartu z fotoaparátu. Jak ale ukázat fotografie z dovolené co nejjednodušeji a pohodlně? Pořiďte si třeba digitální fotorámeček. Lze jej jednoduše postavit na stůl, poličku nebo pověsit na zeď a mít tak fotografie vždy k dispozici. Některé nabízí dokonce možnost přehrávání hudby k fotkám nebo automatickou změnu fotky. Vybírat můžete z různých úhlopříček.

Fotografie můžete také sdílet online na webových stránkách. Existuje mnoho portálů specializovaných na vkládání fotografií nejen pro profesionály. Mezi nejvyužívanější patří rajce.idnes.cz, fotoalbum.cz, flickr.com nebo picasaweb.google.com. Všechny běží na jednoduchých platformách, takže vložit fotografie dokáže i začátečník.

Digitální fotografie jako umění

Digitální fotografie s sebou kromě jednoduššího zaznamenávání okamžiků života přinesla i nové možnosti pro umělce. Mladí fotografové a grafici se mohou díky počítačovým programům kreativně vyřádit a z obyčejného snímku dokáží udělat umělecké dílo. Výsledky jejich práce je možno sledovat na celé řadě výstav.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Lipenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému