Dnes začíná hrnčířský jarmark v Kunštátě

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
07. 05. 2021
S malým městem na Moravě Kunštátem je úzce spjato jedno řemeslo – hrnčířství. Proto se tu vždy v září koná velký hrnčířský jarmark. Jeho letos devatenáctý ročník začíná právě dnes a potrvá do neděle.

Historie hrnčířství

Hrnčířství je řemeslná rukodělná výroba jemné keramiky,z plastické hlíny, která po vypálení dává pevný a trvanlivý střep. V minulosti bylo hrnčířství důležité a velmi rozšířené řemeslo. Velký rozkvět zažilo hrnčířství v 16. století v severní Itálii. V Českých zemích bylo několik středisek, kde se hrnčířství dařilo. Na jižní Moravě se proslavila habánská, holičská, olomučanská a právě kunštátská keramika. Ve Slezsku byl známým střediskem hrnčířství Boleslawiec a v Čechách Zbraslav.

S rozšířením průmyslové výroby porcelánu v 19. století a s nástupem umělých hmot ztrácelo postupně běžné hrnčířství na významu a od poloviny 20. století se provozuje hlavně jako umělecké řemeslo.

Hrnčířství v Kunštátě

V městečku i okolí byl dostatek vhodné tvárné hlíny, a tak se v Kunštátě už od středověku vyrábělo první nádobí pro denní potřeby - hrnce, hrníčky, pekáče, bábovky, krajáče či džbánky. Když bylo v Kunštátě asi deset hrnčířských mistrů, sdružili se s dovolením vrchnosti v cech. Jeho artikule schválil roku 1620 tehdejší držitel kunštátského panství Štěpán Schmidt z Freyhofenu a z tohoto roku pochází i cechovní pečeť, na níž je zobrazen první keramický výrobek, totiž Adam s Evou a s hadem na jabloni. Nejvíce kvetlo hrnčířství v Kunštátě na sklonku devatenáctého století, kdy bylo vyváženo také do cizích zemí. Postupně význam keramiky klesal, ale i dnes má kunštátská keramika ve světě svoje dobré jméno.

Město Kunštát samozřejmě chce připomínat toto krásné řemeslo, a tak už od roku 1993 se ve městě pravidelně koná hrnčířský jarmark.

Program letošního hrnčířského jarmarku

Akce se uskuteční na náměstí Krále Jiřího. V pátek je vstup volný, v sobotu a neděli se platí vstupné – dospělí 80 Kč, děti 40 Kč.

Pátek 16.9.

18:00 – Ukulele orchestra jako Brno

20:00 – Mariachi Espuelas

Sobota 17.9.

9:00 Otevření jarmarku

9:15 Kunštátská dechovka

10:15 Taneční skupina BAMI

11:15 Bravo show pro děti

12:15 Cimbalistka Zuzana Lapčíková

13:00 Slavnostní zahájení jarmarku

13:30 Vokální kvartet Flow of Voices

15:00 Zábavný pořad Četník na cestách

16:30 Bára Basiková s kapelou

18:00 Rock&roll Band M. Woodmana

Neděle 18.9.

9:00 Otevření jarmarku

9:15 Hudební skupina Kaštánci

11:00 Kamarádi pro děti

12:30 Retro kapela Melody gentleman

14:00 Kouzelník Richard Nedvěd

15:00 Reggae Pub Animals

16:30 Tomáš Klus

Letošní lákadlo

Kromě pestrého kulturního programu a řadu stánků s keramikou se příchozí mohou poprvé podívat do domku, kde bývala v 16. století v Kunštátě první hrnčířská dílna. Libor Janča, předseda občanského sdružení Řemesla Kunštát přibližuje: „Postupně opravujeme dům, ve kterém byla vůbec první hrnčířská dílna. Během víkendu budou k vidění sbírkové předměty ze starých dílen, bude se zde točit se na kruhu a rovněž tam bude vystaven cechovní džbán, který budeme mít zapůjčený z muzea v Brně. U domečku také budou ukázky zpracování hlíny a budeme péct bramborové placky.“

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová

 

 

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému