Expozice Technického muzea Brno nejen v Brně

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
10. 06. 2020
Technické muzeum v Brně slaví tento rok padesáté narozeniny a už po pět desetiletí dělá radost mladým i starým. Technické muzeum však nečítá jen jednu budovu. Naopak se může chlubit zajímavými expozicemi v brněnském okolí. A že jich není málo.

Není snad Brňáka, který by alespoň jednou za život nebyl v hlavní budově Technického muzea na Purkyňově ulici v Brně – Králově Poli. Toto pracoviště nabízí stálé expozice i sezónní výstavy stejně tak jako hernu plnou různých vymožeností a pokusů nejen pro děti, ale i jejich doprovod. Kolik Brňáků ale může říct, že navštívilo i jiné expozice? A dokázal by je vůbec vyjmenovat? Pojďme si je všechny ve zkratce představit:

Při první pomyslné zastávce při cestě skrz exozice stále zůstaneme v Brně – zavítáme ale do městské části Brno – Líšeň, kde se nachází veřejně přístupný depozitář Technického muzea. Obecně je toto místo známo jako „Areál MHD Brno – Líšeň“ a naleznete jej na ulici Holzově. Areál se rozkládá v místě bývalého nádraží a zabírá plochu více jak 1,5 ha. Základem depozitáře je 12 provozuschopných historických tramvají, které Technické muzeum převzalo od Dopravního podniku města Brna. Aktuálně naleznete v depozitáři kolem 60 historických vozidel, která jsou všechna plně schopna provozu a slouží například při přehlídkových jízdách.

Další zastávkou imaginární prohlídky je Vodní mlýn ve Slupi, který je zároveň národní kulturní památkou. Renesanční velkomlýn se čtyřmi funkčními vodními koly a jedním mlýnským náhonem si svou velikostí a architektonickým zpracováním titul kulturní památky jistě zaslouží. Prohlídková trasa vede celým nově zrekonstruovaným mlýnem. Zajímavou akcí, kterou Technické muzeum každoročně připravuje jsou Dny chleba, kde návštěvník uvidí zpracování obilí na vlastní oči.

Další expozicí je také mlýn, tentokrát však větrný – konkrétně Větrný mlýn Kuželov, který naleznete na nezalesněných kopcích Bílých Karpat. Tento mlýn je jedním z mála dochovaných větrných mlýnů tkz. holandského typu, kterých se dochovalo jen malé množství. Vystavěn byl pravděpodobně roku 1842 a po dobu více jak sto let sloužil místním zemědělcům. Ve stále expozici najdete i ukázky dobových nástrojů a každý červenec se zde můžete zúčastnit také Horňáckých slavností.

Nyní se přesuneme o něco blíže k Brnu a navštívíme Starou huť u Adamova. Pozůstatky hutnického areálu zde stojí od počátku 18. století. Areál má za sebou velice bohatou minulost a od doby, kdy jej vlastní Technické muzeum jen kvete na celkové ploše kolem 12 hektarů. Jednou z aktivit, které zde Technické muzeum pořádá jsou experimentální tavby v replikách slovanských pecí. Zajímavá je i stálá expozice o historii areálu a zpracování kovů.

Historická kovárna v Těšanech je další expozicí Technického muzea, kterou byste si jistě neměli nechat ujít. Kovárna je nejen unikátním obrazem vesnického života před více jak sto lety, ale známá je hlavně díky akcím, které se zde několikrát ročně konají.

Nyní je tu něco pro zájemce o armádu. Technické muzeum je vlastníkem také areálu československého opevnění v Šatově, jehož součástí je také zpřístupněný pěchotní srub „Zahrada“. Opevnění pochází z let 1935 – 1938, využíván však byl i v poválečných letech. Objekt pěchotního srubu čítá také ukázky dobových zbraní včetně dvou pevnostních kanónů. Za prohlídku jistě stojí celá pohraniční zóna, která je pro síť opevnění proslavená.

Tkz. Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou je poslední unikátní expozicí Technického muzea. Tato památka je zcela spjata s kolonizací Žďárska a v této době zde bylo také založeno množství hamrů, z čehož tkz. Šlakhamr je jeden z nejvýznamnějších. Celý objekt je v aktuální celkové rekonstrukci, ve které mimo jiné bude vystavěna výheň, která jistě návštěvníkům dokreslí celou historii areálu.

Pokud tedy patříte mezi ty, kteří o expozicích Technického muzea neměli ponětí, můžete se nyní vydat po technických stopách, které jsou rozesety v okolí Brna. Více informací o všech expozicích včetně otevíracích dob a cen vstupného najdete na oficiálních stránkách Technického muzea Brno, která vám poskytnou nezbytné další informace k uskutečnění celé poznávací cesty napříč technickými skvosty.

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému