Folklor jižní Moravy - Slovácký verbuňk

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
16. 10. 2020
Jižní Morava je známá nejen pro své víno, ale také tradice, jež jsou v tamních vesnicích patrné na každém kroku. V sezóně, kdy se brány kraje otevírají turistům dokořán, se tu rozhodně nudit nebudete.

Při slovu folklor se vám jistě vybaví barevné kroje, lidové písně, cimbálová muzika a tradiční řemesla. Přesně to také láká k návštěvě tohoto svérázného kraje, jež je široko daleko známý svým vynikajícím vínem. Vydat se tedy můžete jak po stopách tradic, tak také navštívit jeden z mnoha sklepů a přijít tak jižní Moravě ne chuť ještě více. Všechna tato lákadla si můžete vychutnat na nejrůznějších slavnostech.

Region je rozdělen do několika podoblastí, z nichž je každá charakteristická něčím jiným. Tím hlavním jsou bezesporu kroje, z nichž jedny vykazují vliv západního stylu (hlavně na Brněnsku), jiné zase vliv východní – především na Slovácku. Co však zaujalo i mimo Českou republiku, to je slovácký lidový tanec zvaný verbuňk, jež je od roku 2005 zapsaný na seznam UNESCO mezi Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Slovácký verbuňk

Tento tanec má daný pouze přibližný rámec a záleží na improvizaci každého tanečníka. Jsou však dány určité rysy, jež musí být dodržovány, a to postupné zrychlování a postupná gradace prvků. Doprovodnou hudbou bývá dechovka či cimbálová muzika a nejčastějšími prvky jsou poskoky, výskoky, podřepy, otočky a tleskání. Tanečník musí mít dobrou kondici, cit pro rytmus a také vysokou míru zaujetí.

Název lze odvodit buď od německého werbung („ucházení se“) nebo od „verbování,“ kdy mladíci dávali před odchodem na vojnu najevo, že náročnou službu zvládnou. Později jej začali tančit také starší muži a dnes je součástí každé společenské události jako jsou hody, vinobraní, taneční zábavy či fašank, což znamená, že stále má jakousi obřadní funkci. Každoročně se také pořádají soutěže v různých městech, jejichž vyvrcholením je přehlídka na mezinárodním folklórním festivalu ve Strážnici.

Jak už bylo zmiňováno, každá oblast jižní Moravy má svá specifika a lehké odlišnosti se týkají také verbuňku. Na soutěžích se rozlišuje například horňácký, dolňácký, hanáckoslovácký nebo podlužácký. V tomto případě je směrodatný kroj, výběr písně a nářečí. Podobným tancem je pak odzemek.

Tanec může být prováděn sólo, ale také hromadně, avšak každý z tanečníků předvádí verbuňk po svém. Skládá se z několika částí – nejdříve je to předzpěv, v němž převládají písně novouherské a dále pomalou a rychlou část. Jeho zápis na seznam UNESCO byl mimořádnou událostí.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému