Israel Kamakawiwoʻole – známý neznámý

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
07. 01. 2021
Občas se na světové hudební scéně objeví muzikant, který je velmi známý ve své zemi, ale zbytek světa o něm nikdy neslyšel. Přesto je ale jeho hudba chytlavá a velmi příjemná. To platí i o havajském zpěvákovi Israeli Kamakawiwo´ole, který se světově proslavil až po své smrti.

Israelův hawaiský svět

Israel se narodil 20. května 1959 na ostrově O´ahu matce Evangeline Leinani Kamakawiwo´ole a otci Henry Kaleialoha Naniwa. Hudbě propadl už ve velmi nízkém věku, v 11 letech, se svým bratrem Skyppym. Jeho velkými vzory byli místní havajští muzikanti Peter Moon, Palani Vaughn a další. Když mu bylo 15 let, odstěhovali se s bratrem do Mākaha, kde v roce 1976 založili kapelu Mākaha Son sof Ni´ihau. Následně se proslavili po celé Hawaii i na přilehlých ostrovech. Společně vydali celkem 10 velmi úspěšných alb.

Sólová dráha

Když v roce 1982 Izův bratr Skippy zemřel na infarkt, Izraele to hodně vzalo. V témže roce se Israel oženil se svou dětskou láskou Marlene a narodila se jim dcera Ceslianne „Wehi“. Israel ale pokračoval ve své kariéře dál sólovou cestou. V roce 1990 vydal své první samostatné album Ka´ano´i, díky kterému vyhrál cenu za nejlepší album roku a nejlepší zpěvák roku od Hawai´i Academy of Recording Arts (HARA). Jeho album Facing Future z roku 1993 bylo považováno za nejlepší ze všech, a to hlavně díky písním What a Wonderful World / Somewhere over the rainbow. Israelovi ale také nechyběl smysl pro humor, a proto byl roku 1994 zvolen nejlepším bavičem Hawaie. Následovaly 2 velmi plodné roky, kdy vydal alba E´ Ala´ E a In Dis Life.

Nemoc

V roce 1997 opět získal několik cen od HARA. Nemohl si je ale osobně převzít, neboť bohužel už tohle vše sledoval pouze z postele v nemocnici, kde se léčil kvůli své morbidní obezitě – při své výšce 188 cm vážil neuvěřitelných 340 kg. Bohužel na tuto nemoc následně i zemřel, 27. června 1997 měl velké dýchací problémy a nepodařilo se jej zachránit. Bylo mu pouze 38 let. Israel byl pochován v Capitol Building v Honolulu a ten den byla na jeho počest zdvižena Hawaiská vlajka. Byl třetím člověkem, který byl pochován na tomto místě – před ním to byl guvernér John A. Burns a US senátor Spark Matsunaga. Protože byl opravdu velmi známý a oblíbený, jeho pohřbu se zúčastnilo asi 10 tisíc lidí. Jeho popel byl vysypán do oceánu na pláži Mākua Beach.

Světová sláva

Ve světě se tento zpěvák proslavil hlavně albem Facing Future. Směs písní z alb Somwhere Over the Rainbow a Wonderful World byla použita také v několika filmech, televizních pořadech a reklamách (např. film 50x a stále poprvé). Celou jeho kariéru provázela hra na ukulele a jeho písně spadaly do mnoha žánrů. Věnoval se také jazzu a reggae.

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Marpok | 01. 05. 2011, 14:12

Jeho songy jsou úchvatné. Plné emocí a nálad. Doporučuju!

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému