Jak poznat pravou hodnotu umění?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
26. 02. 2020
Když v obchodě nakupujeme běžné potraviny či oblečení nezamýšlíme se příliš nad hodnotou, kterou jednotlivé věci mají. Počítáme s tím, že výrobce a prodejce cenu nastaví tak, aby se jim vrátili výrobní náklady a aby zároveň něco vydělali. Taktéž si uvědomujeme, že občas si musíme připlatit za značku i když bychom mohli stejně kvalitní (ale neznačkový) výrobek sehnat levněji. Pár stovek navíc, které vydáme z naší peněženky, je však cenou za prestiž.
U umění se však tato cena za prestiž a okázalost zvyšuje i o několik stovek procent.

652 milionový Warhol

New York, 12. května  2010, aukční síň Sothebys. V sále sedí mnoho bohatých osobností, které si chtějí zakoupit další kousek do své sbírky, který bude okolnímu světu říkat, že oni si to můžou dovolit, že oni jsou na úrovni a rozumějí umění, i když ve skutečnosti ani netuší, co vlastně kupují.

Odhadovaná cena se pohybovala kolem 15 milionů dolarů. Neznámy kupec za ní nakonec dal i s provizí aukčního domu 32,5 milionu dolarů, což je asi 652 milionů korun. Který obraz si vysloužil takovou slávu? Který kus umění je toho hoden? Byl to Warholův autoportrét z roku 1986, který umělec vytvořil krátce před svou smrtí. Bylo to moc? Nebo málo? Dali byste víc? Nebo si myslíte, že to jsou vyhozené peníze?

Fyzická nemožnost smrti…

Umělecké dílo britského výtvarníka Damiena Hirsta s názvem Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho živého, které je vlastně obrovským vypreparovaným žralokem, se prodalo za dvanáct milionů dolarů. Virginie Buttonová, kterou cituje Don Thompson ve svém díle Vycpaný žralok za dvanáct milionů dolarů, je kurátorkou v Tate Modern a o Hirstovom díle, napsala, že je „brutálně upřímná a provokativní, upozorňuje na paranoidní popírání smrti, které proniká celou naší kulturou.“

Opravdu? Není to nakonec jenom obrovská vycpaná ryba?

Je žralok skutečně hoden takové ceny? Nebo se někde stala chyba a při oceňovaní a kupování uměleckých děl zaplatí kupci mnohonásobně víc, než na kolik je kousek, který za svoje peníze dostanou, hoden? Opravdu má Warhol cenu 652 milionů Kč? Pro někoho možná ano.

Na tyhle otázky si už zřejmě bude muset odpovědět každý sám podle svého vkusu. Protože v dnešní době je opravdu těžké říct, zda díla, vydávána za umění, jsou opravdu uměním proto, že jsou kvalitní a smysly ohromující nebo proto, že jejich výrobci mají skvělé reklamní agenty a kamarády v aukčních síních.

Častokrát se už totiž ukázalo, že dílo, v jednom roce chválené kritiky a nabízené za veliké částky, se po pár měsících propadlo v zatracení a majiteli, který věřil, že nákup je jistou investicí, zbyly jen oči pro pláč.

Pro Senior Portál napsal
AL

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému