Jason Reitman - tvůrce veselých filmů o smutných osudech lidí

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
26. 06. 2020
Kanadský režisér, scénárista, producent a herec se narodil 19. října 1977. Je synem slavného režiséra Ivana Reitmana a podobně jako jeho otec i on se vydal vybojovat si své místo v Hollywoodu. Kariéru začal šesti krátkometrážnímu snímky, s nichž první si i sám financoval.

Začátky

Po krátkometrážních filmech jako byli Operation (1998), In God We Trust (2000), Gulp (2001), Consent (2004) a spolupráci na americkém remaku britského seriálu The Office (v České republice vysílaného pod  názvem  Kancl), se roku 2005 pustil do svého prvního celovečerního filmu, komedie, s názvem Thank You for Smoking (Děkujeme, že kouříte).

„Nemáte oheň?“

Nick Nailor v podání Aarona Eckharta je mluvčím tabákového průmyslu. Před veřejností velebí krásu kuřáctví a udržuje pozitivní mínění o cigaretách. Pokrytecké? Zlé? Mnozí si to o něm myslí.

Film nám vtipným způsobem ukazuje trochu smutné okamžiky a na první pohled špatné vlastnosti lidí. Ale jak se říká, hypotéku je potřeba z něčeho zaplatit a i zločinec má právo na obhajobu. Michael Jackson hrával basket, Charles Manson zabíjel lidi a Nick Nailor mluví. Každý má nějaký talent.

Neželané a nečekané

O dva roky později uvedl další komedii s prvky dramatu, která nesla název podle hlavní postavy, šestnáctiletého děvčata ztvárněného Ellen Page. Juno jednoho nehezkého dne zjistí, že čeká se svým spolužákem Pauliem (Michael Cera) dítě. A s dítětem přicházejí i složité úkoly. Říct rodičům o svém těhotenství, rozhodnout se zdá jít na potrat či si dítě nechat nebo ho dát k adopci a v neposlední řadě se musí připravit na boj se spolužáky, kteří ji určitě neušetří posměchu.

Režisér svěžím, lehkým a trochu nadneseným, ale zato realistickým a cynickým způsobem ukázal, jakým směrem se může ubírat život studentky čekající dítě. I o vážných problémech se dá mluvit s úsměvem na tváři. A režisér to dělá, ukázal nám, že někdy mohou být děti vyspělejší než dospělý, ale taky, že z některých problémů si mladí lidé sami nepomohou.

Film byl nominován ve čtyřech kategoriích na Oscara. V zlatou sošku proměnil nominaci za nejlepší originální scénář. Neuspěl tak v kategoriích nejlepší film, nejlepší režie a nejlepší herecký výkon.

Muž s hlavou v oblacích

Rok 2009 přinesl sebou i nový film, který hned posbíral mnoho nominací na Oscara. Nejlepší film roku, nejlepší režie, nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší herečka ve vedlejší roli, nejlepší adaptovaný scénář. Up in the Air se tak stal skvělým následovníkem svých předchůdců a svému tvůrci určitě nedělá žádnou hanbu.

Chceme jich víc

Už teď je jasné, že filmový svět má v Jasonu Reitmanovi skvělého režiséra, který se dokáže na svět dívat trochu ironickýma a cynickýma očima, udělat si srandu z problémů, které potkávají každého z nás, ale pořád při tom zůstat nohama pěkně na zemi. Z jeho filmů, ačkoliv se v nich rozebírají vážné témata, má člověk pocit, že když si udrží dobrou náladu a nepropadne beznaději, všechno nakonec výborně dopadne. Ne tak výborně jako v pohádkách, ale tak výborně, jak to jenom v našem světe možné je.

Pro Senior Portál napsal
AL

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Alena | 02. 03. 2013, 10:51

Miluji veselé filmy nebo alespoň pozitivní, energeticky kladné, ale o zmíněných se to nedá říci zcela... Syn netrpí zrovna zářivým optimismem, ale za shlédnutí to rozhodně stojí. Můžete jmenovaný stáhnout na uložto.:

http://www.ulozto.cz/dekujeme-ze-kourite-cz-avi 

(Mimochodem, jeho zmíněný otec, jeden z celé řady židovských holywoodských tvůrců, zplodil známý film, povedenou komediální taškařici, Krotitelé duchů.)

 

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému