Je Source Code režiséra Duncana Jonese novým Matrixem?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
16. 06. 2020
Když se kapitán Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) probudí ve vlaku naproti krásné neznámé Christině (Michelle Monaghan), netuší, co se děje. Ocitá se v těle učitele Seana, ale dřív, než dostane šanci situaci pochopit, vlak vyletí do povětří.

Jsou to už tři měsíce, co máte šanci vidět Zdrojový kód (Source Code) britského režiséra Duncane Jonese. Kdo je Duncan Jones a čím je tento jeho Zdrojový kód výjimečný? Může být nástupcem hitů jako Matrix nebo Počátek (Inception)? Jakou roli ztvárnil hollywoodský miláček Jake Gyllenhaal?

Teprve druhé celovečerní dílo Duncana Jonese sice nemělo žádnou reklamní kampaň, ale přesto se povědomí o něm síří už od dubnové premiéry. Do podvědomí fanoušků sci-fi se zapsal už svoji prvotinou Moon. Zdrojový kód, který se opět řadí do žánru sci-fi, ovšem slibuje stát se mnohem oblíbenějším. Kdo Duncana považoval pouze za slavné dítě Davida Bowieho, bude překvapen, protože s náklady 32 milionů dolarů a prakticky jen čtyřmi hlavními postavami vytvořil film, který diváky „přibije“ do sedadel. Pro srovnání - náklady na tvorbu Titanicu byly 200 milionů dolarů.

Jak prožít posledních osm minut mrtvého muže?

Po výbuchu vlaku Colter procitá v jakési železné krabici a z obrazovky na něj  mluví kapitán Goodwinová (Vera Farmiga), která chce slyšet jméno útočníka.

Kapitán nemá ponětí, co se děje, ještě včera byl přece v Afghánistánu v čele své jednotky. Není ale typickým vojákem, který by jen plnil rozkazy, a chce informace. Šéf vládního projektu používá pojmy z kvantové fyziky, aby i divákovi vysvětlil, že mozek po smrti ještě nějakou dobu funguje a je tedy možné z něj pomocí speciálních technologií dostat jakýsi obraz posledních minut. Colter má tedy jen osm minut. Musí zjistit, kdo vyhodil vlak do vzduchu, aby atentátník nemohl znovu zaútočit a zničit Chicago.

Znovu a znovu je přes vyčerpání vracen do smrtícího vlaku. Příběh je stále ten samý, jen on má tu možnost využít informace získané v předchozích osmi minutách. Divák je přímo vtažen do děje a sám se snaží vidět každý detail, aby atentátníka odhalil. Colter jako Sean postupně poznává příběhy cestujících a nachází kousek po kousku nová vodítka.

Jak lze změnit minulost?

Na rozdíl od dalších filmů z podobnou tématikou, není záměrem vrátit hrdinu do minulosti, aby ji mohl změnit. Respektive vedoucí projektu je o tom přesvědčen. Colter se dostává do jiné reality, která nemůže změnit přítomnost v jeho realitě, kde, jak se dozvídá, leží jeho tělo. Respektive zbytek těla využívaný jen pro projekt díky hodící se části jeho fungujícího mozku.

Colter – Sean samozřejmě atentátníka odhalí a zachrání Chicago, má však jedno přání. Chce dostat šanci vlak a hlavně Christinu  zachránit, i když tím realitu nezmění, a po jeho osmi minutách být odpojen. Navždy.

Kapitán Goodwinová se nechá obměkčit a svolí. Colter zachrání vlak a užívá si poslední pohled a polibek s Christinou. Citlivější divák při čekání na hrdinovu smrt stěží zamáčkne slzu.

Musí hrdina zemřít?

Chcete-li být překvapeni, dál nečtěte a běžte shánět film na DVD. Pro vás ostatní…

Jaké je překvapení všech, když po osmi minutách příběh nekončí. Pravděpodobně i génius v těle vedoucího projektu udělal chybu ve výpočtu, protože atentátník usvědčený ve vlaku už nemá možnost hrozit dalším útokem a v původní Colterově realitě k žádnému nedojde a vlak v pořádku dojede. Vědomí Coltera zůstává v těle Seana a pokračuje tak v psaní jeho životního příběhu.

Tímto prakticky dochází k tomu, že Colter v původní realitě čeká dál na vyzkoušení projektu „Zdrojový kód“. Film má úžasnou schopnost vtáhnout diváka do děje. Je otázkou času, než se stane velmi populárním, protože mu nechybí nic, co potřebuje divácky úspěšné dílo – sympatického kladného hrdinu, dobrý nápad, romantickou zápletku a překvapivý konec. Důležité však je, aby se divák dokázal smířit s nastaveným principem zachování vzpomínek i po smrti a možnosti přenosu vědomí do jiné reality. Ačkoliv právě tato část mohla být propracovanější,  Duncan Jones využil potenciál nápadu tak, že se z něj nestal nudný přetechnizovaný film, ale ani „doják“.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Poláková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému