Kovbojové a vetřelci. 165 milionů dolarů. Za co?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
20. 02. 2020
Hvězdné obsazení, solidní reklama. Celkové hodnocení? Za kino to bohužel nestojí, jako by režisér předpokládal, že „letní divák“ je méně náročný. Daniel Craig, kterého známe jako hvězdného agenta 007, v roli záhadného cizince se snaží rozvzpomenout, co se děje ve vesnici na divokém západě…

V této části filmu se divák ještě těší na zajímavý děj, po další hodině už se spíše znechuceně kouká do neustále stejného výrazu hlavních hrdinů i mimozemšťanů, kteří jsou překvapivě stejní jako ve stovkách dalších filmů. I přes rozpočet 165 milionů dolarů nebude toto dílo oblíbeným, obdivovaným a znovu a znovu sledovaným filmem. Je otázkou, zda-li režisér Jon Favreau opravdu využil potenciál nápadu sci-fi westernu.

Kvalitní western? Ne!

S prvními scénami očekává divák kvalitní western, Daniel Craig se probouzí u města Absolution a nemá nejmenší tušení, kde se tam vzal, kdo je a už vůbec ne, kde se mu na ruce vzal velký těžký náramek. Ve městě zjišťuje, že ho všichni nenávidí, což na náladě nepřipadá. Tvrdou rukou vládne městu Harrison Ford jako plukovník Dolarhyde, jehož role taktéž nenabízí příliš možností ukázat herecký um.

Poklidný western ve vyprahlé poušti končí ve chvíli nájezdu „čehosi“ ze vzduchu, co jednoduše unáší obyvatele městečka. Shodou náhod se nenáviděný cizinec stává jedinou nadějí. Vlastně ne zcela jen on, ale hlavně jeho náramek, který je jedinou zbraní, která létající monstra dokáže vyřadit z provozu.

Olivia Wilde jako oběť zelených „zlatožroutů“

V čele skupiny odvážných se vydává na pouť, aby našel zmizelé členy města i svoji milovanou ženu. Postupně si totiž začíná vzpomínat odkud přišel a proč má náramek. A tak se pomalu na koních plíží pouští ve snaze zachránit, co z obyvatel zbylo. Samozřejmě, že jako správný hrdina byl jediný, kdo se dostal ze zajetí zelených mimozemšťanů, kteří přiletěli do pouště sbírat zlato a informace o lidech – jak jinak než krutým mučením. Cizinec mnohem vyspělejší civilizaci ukradl jejich náramek a utekl. Aby děj nebyl už tak  zvláštní, Olivia Wilde přichází coby osoba z jiné planety, kterou již dříve krutá mimozemská civilizace zničila. Ačkoliv nebudu prozrazovat děj, musím se zmínit, že i „Kovbojové a vetřelci“ mají svou oběť, která má diváka dojmout. Právě Olivia jako krásná žena z jiné planety se obětuje a zachrání planetu Zemi. Zajímavé je, že ačkoliv zemřela již dříve během děje a opět se vrátila, tentokrát už s jejím návratem nikdo nepočítá.

Pochybnosti o kvalitě? Opodstatněné!

Stejně jako se plíží hrdinští bojovníci pouští, plíží se i děj. Je opravdu málo momentů, které dokáží zvednout ze sedadla nebo alespoň vytrhnout z pochybovačného úšklebku, který značí pochybnosti o ději tohoto filmu. Moje osobní hodnocení filmu je tak 50% a nemohu se ubránit pocitu, že Kovbojové a vetřelci by byli lepší bez vetřelců, protože nejlepší scény filmu jsou ty, které jsou čistě westernové. 

Pro Senior Portál napsala
Šárka Poláková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému