Letní Shakespearovské slavnosti 2011 se kvapem blíží!

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
28. 05. 2020
Kdo by neznal největšího dramatika všech dob a jeho nadčasové hry? V dnešní době už asi málokdo. Možná ale patříte mezi ty, kteří znají Shakespearova dramata pouze ze školních lavic a povinné návštěvy divadla. Tomuto může být konec už toto léto – začínají totiž Letní Shakespearovské slavnosti 2011!

Letní Shakespearovské slavnosti jsou nejstarším festivalem pod širým nebem v Evropě, který již od začátku devadesátých let uvádí Shakespearova dramata. Podmět k uspořádání přišel na začátku 90. let od tehdejšího prezidenta Václava Havla, který vyzval umělce, aby na Pražský hrad přilákali co největší počet návštěvníků.  V této době vznikl koncept samotného festivalu a od roku 1994 na nádvoří Nejvyššího purkrabství ožívají Shakespearova dramata.

 V letech 1999 a 2000 nabídl festivalu svoji osobní záštitu právě „zadavatel“ celé akce Václav Havel a v roce 2004 i současný prezident Václav Klaus. O rok později už se organizace neobešla bez spolupráce s Nadačním fondem manželů Livie a Václava Klausových. A nejsou to jen prezidenti, kdo se podílí na přípravách célé akce – hlavním partnerem je tuzemská finanční společnost PPF, pořadatelem Agentura SHOCK, přispívá i Správa Pražského hradu a Hlavní město Praha. O celý festival projevil zájem i Buckinghamský palác: o myšlenku a pokračování celého festivalu projevil v osobním dopise zájem samotný princ Charles.

 O oblíbenosti celé akce svědčí i obrovské počty návštěvníků a nebývalý zájem o vstupenky, které často bývají vyprodány již v prvních dnech. Během léta se v rámci LSS odehraje kolem 140 představení a hlediště pod širým nebem s kapacitou 600 – 1000 návštěvníků bývají povětšinou plná. Obecně se celý festival těší nebývalému zájmu nejen diváků, ale i kritiků, kteří jej hodnotí nadmíru pozitivně.

 A které scény můžete letos navštívit? Samozřejmě ihned tu první – na nádvoří Nejvyššího purkrabství na Pražském hradě a v Praze ještě v Lichnštejském paláci. V Brně vás Shakespear okouzlí na nádvoří hradu Špilberk, těšit se můžou i obyvatelé Ostravy, Bratislavy a Olšan, kde se představení budou konat na farmě Bolka Polívky, herce, který ve fenomenálních Veselých paničkách windsdorských společně se Simonou Stašovou dojímá davy už několikátou sezónu.

 Co se výběru repertoáru týče, letos se můžete těšit na nejznámějších osm Shakespearových her – již zmiňované Veselé paničky windsorské, Richarda III, Macbetha, Antonia a Kleopatru, Romea a Julii, Jindřicha IV., v pražské premiéře také Oko za oko – niečo za niečo a nově bude také uvedeno Zkrocení zlé ženy v hlavních rolích s Tatianou Vilhelmovou a Romanem Zachem.

 A že už vám tyhle názvy matně připomínají jen zápisky v sešitě literatury? Tak to je ten nejvyšší čas to napravit – několik stovek let stará dramata vás pod širým nebem okouzlí víc, než v kterémkoliv divadle! 

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému