Life in a Day

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
01. 01. 2020
Life in a day je název nového filmu režiséra Kevina Macdonalda, jenž vás určitě uchvátí svou přirozeností. Tento americký pětadevadesáti minutový film, jenž vznikl v roce 2011, nám nabízí úplně jiný pohled na svět, než všechny dokumentární filmy, které vznikli před ním. Je sondou do lidského života, jakou jsme prozatím neměli možnost zhlédnout.

Jaké byly počátky filmu?

Nápad na tento unikátní a experimentální filmový zázrak se zrodil v roce 2010 v Sundance Institutu, který byl přizván k účasti na celosvětovém kinematografickém pokusu. Britský režisér Kevin Macdonald, mezi jehož snímky patří např. Poslední skotský král, Orel deváté legie, Na odstřel, Pád do ticha či One Day in September, plánoval natočit celovečerní dokument, jenž by věrně zachytával události jednoho jediného dne. Spolu s producentem filmu, jimž byl Ridley Scott (známy zejména kvůli svým filmům jako jsou Vetřelec, Blade Runner) se rozhodli pro svůj nevídaný pokus využít světově známý portál YouTube, jenž svou neustále vzrůstající popularitou a návštěvností přímo vybízel k tomu, aby se stal součástí takovéhoto experimentu.

Těžká práce začíná

Když se tvůrci rozhodli, co chtějí vytvořit, zůstávala už jenom maličkost – pustit se do realizace. S týmem talentovaných a nadmíru trpělivých střihačů zpracovali více než 80 000 příspěvků, které pocházeli ze 197 zemí světa. Tato mravenčí a jistě i vyčerpávající práce obnášela okolo 5000 hodin, během nichž se tvůrci dostali do kontaktu s velmi osobními a emotivně působivými videoklipy, z kterých však popravdě museli občas i šílet. Poprvé v historii kinematografie vznikl jedinečný dokumentární film vybudovaný z minipříběhů, jež natočili různý lidé z různých zemí naší planety. Diváci se tak můžou bez obav vydat na nezapomenutelnou a originální cestu trvající hodinu a půl vedoucí po naší modrozelené planetě Zemi.

Life in a day

A jakýpak den je tím vyvoleným, ve kterém budeme moci sledovat život celé planety? Možná si řeknete, že to není moc výjimečný den a pravděpodobně si na něj jen těžko vzpomenete a vůbec nebudete vědět, jak vypadal.

Film se odehrává 24. července roku 2010.

Jít nebo nejít?

Film může v prvních chvílich vzbuzovat obavy, jelikož se v něm nemůžeme těšit na hlavního hrdinu, který by nám byl pomalu a systematicky představován a nebudeme tak mít čas vybudovat si k němu vztah. Na druhou stranu nás čeká hodně hrdinů skutečných.

Říká se, že v některých věcech by člověk experimentovat neměl, ale filmy naštěstí nejsou jednou z nich. A proto by každý měl nabrat dostatek odvahy a zvědavosti a vzjít si do kina na tento experimentální zázrak.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Poláková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému