Nejzajímavější hrady a zámky Jižní Moravy

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
26. 12. 2020
Jižní Morava je krajinou vinic, bublajících říček, prosluněné krajiny a také prastarých hradů, zámků a opevnění. Podívejme se na ty nejzajímavější, které stojí za návštěvu!

Jedním z nejstarších a jistě také nejzajímavějším hradem na Jižní Moravě je gotický hrad Pernštejn, pocházejí z poloviny 13. století. Návštěvníky láká nejen svou zachovalostí, ale i pověstmi, které se o hradu od nepaměti tradují. Hrad, který původně náležel Pánům z Pernštejna, najdete nedaleko Brna a při jeho prohlídce si můžete vybírat až z 5 prohlídkových tras.

 Další zastávkou při putování Jižní Moravou se může stát barokní zámek v Miloticích. Tento přenádherně zdobený zámek s rozsáhlou a perfektně upravovanou zahradou přímo láká k návštěvě. Mimo jiné, Slovácko, ve kterém zámek leží, je krajem folklóru, krojů a tradičních řemesel, proto návštěvu zámku můžete spojit s některou s tradičních slováckých slavností.

 Za povšimnutí jistě stojí i nejjižnější část celé České republiky, ve které se rozkládá rozsáhlý Lednicko  - valtický areál, zapsaný také na seznamu světového dědictví UNESCO. V této oblasti plné rybníků najdete dva krásné zámky – jeden v Lednici a druhý ve Valticích. Lednický zámek se řadí mezi nejkrásnější zámky Česka vůbec. Jeho majitelé, Lichnštejnové, kterým zámek patřil více než 700 let, jej udržovali v perfektním stavu a nyní je proto zajímavým turistickým lákadlem. Druhý, Valtický zámek za tím Lednickým ani o kousek nezaostává a nejen svým rozlehlým parkem se právem řadí k hvězdám zámeckého nebe.

 Pro ty, kteří příliš neholdují pompézní kráse a upřednostňují kamenné hrady, jsou tu hrady Bítov a zříceniny Nový Hrádek, Cornštejn a Frejštejn. Narazíte na nich při cestách v oblasti Podyjí, která je mimo jiné plná rozlehlých vinic se šťavnatými hrozny. Všechny jmenované hrady (nyní již jen zachovalé zříceniny) stáli kdysi na hranici českého království a jejich velikost děsila případné snaživce o vpád na české území.

 Jak vidíte, Jižní Morava je plná historických a architektonických skvostů, které stojí za to navštívit. Velkou výhodou kraje Jižní Moravy je jeho málo kopcovitý terén, který jistě ocení příznivci cykloturistiky. Hurá do sedla nebo do jiného prostředku a vzhůru na hrady a zámky!

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému