Objevte severskou kinematografii

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
09. 10. 2020
Severská kinematografie není z těch, kterých byste se dočkali v hlavním vysílacím čase komerčních televizí. A přitom jsou seveřané natáčí dramata, která vás svou atmosférou nadchnou a budete na ně myslet ještě dlouho po závěrečných titulcích.

Prostředí severu k tomu přímo vybízí – ponurá šedivá odpoledne, dlouhá rána, tajemná a nedotčená krajina. To je ovšem jen část toho, díky čemu mají skandinávské filmy úspěšnost. Kromě toho bývá typickým rysem i hudba, jež vás vtáhne do děje a nepustí. Které filmy byste si neměli nechat ujít?

Zlo mezi námi

Životem problémového osmnáctiletého mladíka se táhne linie násilí a konfliktů, což vyústí v přesun na internátní školu. Tento krok však nevede k odtrhnutí od starého světa, protože na škole panuje šikana a systematický teror mladších studentů. Příběh není jen o zlu, ale také zrodu přátelství a lásky. Toť shrnutí oficiálního textu distributora. Ve skutečnosti drama, jakých je málo. Vynikající práce režiséra, přesvědčiví herci a příběh, který vás pomalu vtáhne do děje a na konci jen lapáte po dechu. Realistický film o šikaně donutí každého alespoň ke krátkému zamyšlení.

Mraky odtáhl

Dílo známého režiséra Aki Kaurismäkiho, který patří mezi evropskou filmařksou špičku. Úpěchy slaví především na festivalech, kde jsou jeho filmy přijímány s nadšením. Mraky odtáhly nabízí pohled na pár čtyřicátníků, jež přijdou o práci a najednou se ocitnou mezi nezaměstnanými. Poznávají, že život na dluh se nedá žít stále. Denní hořká realita, problémy outsiderů a přitom tak skutečné. Marné úsilí ale přeruší šťastná náhoda... Drama s prvky komedie a zároveň jedna ze skvělých prací Kourismäkiho.

Zakázané ovoce

Už název vypovídá mnohé a zní lákavě. Mladé dívce začne být na vesnici svázané přísnou vírou těsno a rozhodne se nabýt životních zkušeností ve městě, kam s ní vyráží i její kamarádka, aby na ni dohlédla. Pohlcena „velkým“ životem vyvádí přesně ty věci, o nichž si myslí, že k zábavě mladých patří. Střízlivější kamarádka objevuje městské krásy pomaleji, ale o to intenzivněji. Stále je však tou, která má situaci pod kontrolou. Po jedné aférce se rozhodnou odjet zpět domů, věci se ale začnou vyvíjet směrem, který byste nejspíš nečekali...

Rok Vlka

Příběh o osudovém setkání má originální námět: lásku mezi krásnou studentkou trpící epilepsií a postarším přednášejícím, který žije ve svém vlastním světě obklopen básněmi a spisovateli 20. století. Mladičkou dívku nemají ostatní ženy pro její půvab rády, muži se jí bojí. Bariéra mezi ní a okolím nabývá na rozměrech a proto společnost postaršího pána, jež jí imponuje, přijde vhod. Budou ale oba šťastní? Další poutavé drama, tentokrát s romantickými prvky.

Juha

Kultovní dílo Aki Kaurismäkiho natočené jako pocta němému filmu. Lidé moc mluví, trocha ticha neuškodí...

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému