Osho - milovaný i zatracovaný

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
04. 06. 2020
Učení mistra jménem Osho nelze zařadit do žádné přesně stanovené kategorie. Zabývá se totiž veškerými aspekty lidského žití – podstatnou část jeho nauky tvoří individuální rozvoj osobnosti, pochopení života i smrti, nezastavuje se však ani před naléhavými společenskými a politickými problémy. Americký autor Tim Robbins označil Osha za „nejnebezpečnějšího člověka po Ježíši Kristu“.

Přestože se na pultech knihkupectví setkáváme s množstvím jeho knih, sám Osho nenapsal ani jednu z nich – jedná se o přepisy audio a videonahrávek z jeho improvizovaných hovorů, které směřoval ke svým posluchačům po dlouhých pětatřicet let.

Svoji vlastní práci Osho popsal slovy, že se snaží vytvořit podmínky pro zrození nového druhu člověka, který nazýval jako „Buddhu Zorbu“. Takový člověk má být schopný užívat si světských rozkoší jako Řek Zorba, zároveň však má být klidný a vyrovnaný jako sám Gautama Buddha. Podstatou je propojení moudrosti a harmonie Východu na jedné straně, a rozvinutého světa vědy a technologie Západu na straně druhé.  A v pochopení této ústřední myšlenky tkví podstata jeho veškerého snažení a práce.

Osho proslul také svým známým revolučním příspěvkem k učení o vnitřní transformaci, jeho postoj k meditaci je reakcí na zrychlené tempo moderního života. Je autorem tzv. „aktivních meditací“, jejichž cílem je odstranění nahromaděného tělesného i duševního stresu. Teprve po tomto procesu jsme schopni dosáhnout uvolněného a svobodného stavu, bez jinak vždy přítomného myšlení.

Osho se narodil 11. prosince 1931v indickém státě Madhya Pradesh. Počátek jeho života, přibližně sedm let, prožil u prarodičů, kteří svého vnuka po všech stránkách podporovali. Osho měl tak možnost věnovat se naplno hledání životní pravdy a moudrosti. Po dědečkově smrti se pak společně s babičkou, která byla Oshovou přítelkyní i žačkou, odstěhoval ke svým rodičům. Významným okamžikem v jeho životě byl první prožitek satori. Oshovi bylo tehdy pouhých čtrnáct let a po této zkušenosti se o to víc začal věnovat meditačním technikám. To se ovšem projevilo mimo jiné negativně na jeho fyzickém zdraví, a tak se o něj blízcí přátelé i rodina začali strachovat.

Osho dosáhl osvícení 21. března 1953, tedy ve věku jednadvaceti let. Jedná se o nejvyšší vrchol lidského vědomí, a jak sám Mistr uvedl, od tohoto okamžiku se významně změnil jeho dosavadní život. Podařilo se mu odpoutat od vlastního ega a žít v souladu s vnitřním zákonem života. V roce 1956 pak Osho promoval z filozofie na vysoké škole v Saugaru.

O rok později, v roce 1957 začal Osho vyučovat na vysoké škole sanskrtu v Rajpuru, nedlouho poté se stává profesorem filozofie na univerzitě v Jabalpuru. V šedesátých letech se rozhodnul podniknout cestu po Indii, avšak neustále narážel na odpor místních úřadů, které se pokrytecky snažily zabránit tomu, aby dosáhl nejvlastnějšího lidského práva – totiž práva být sám sebou.

V roce 1968 se Osho usadil v Bombaji. Od tohoto okamžiku pravidelně pořádal tzv. „meditační tábory“, na kterých přednášel své myšlenky dynamické meditace. Ta nám má napomoci uklidnit vlastní mysl skrze očistu. Jeho učení si postupem času získávalo stále více a více příznivců, a to i ze Západu. Lidé jsou nadšení jeho myšlenkou „zříci se“, která však není totožná s tradiční východní myšlenkou zřeknutí se materiálních hodnot. V Oshově učení to znamená zříci se své minulosti, podmíněnosti a systémů víry.

Rok 1974 byl významným rokem založení nejlepšího světového centra pro sebezdokonalení a terapii. Osho měl touto dobou mnoho odpůrců po celém světě, přesto počet stoupenců jeho učení čítal na čtvrt milionu. V roce 1980, na jedné z mnoha mistrových přednášek, se jeden z jeho odpůrců naplno projevil – člen jedné hinduistické sekty se jej pokusil zavraždit. Nedlouho poté se Osho potýkal s vážnými zdravotními potížemi a nastalo u něj tříleté období mlčenlivosti. Byl převezen do Spojených států amerických a teprve po dlouhé odmlce se navrátil opět k přednášení. Ve Spojených státech došlo také k významnému incidentu, kdy byl díky místnímu odporu bez jakéhokoliv oprávnění zatčen a uvězněn pod smyšleným jménem. Jen díky pomoci svých právníků a kličkám v americkém soudním systému se Osho dostal na svobodu, vyvázl však s tučnou pokutou a pětiletým vypovězením z USA.

Po tomto zážitku však bohužel následovaly další nepříjemnosti. Například v období, kdy Osho pobýval v Řecku, pohrozila tamní ortodoxní církev vládě krveprolitím, pokud nebude Osho vykázán ze země. Mistr zde byl protiprávně zatčen a dopraven do Athén, opět byl nucen zaplatit tučnou pokutu, neznámo proč. S nepřátelským postojem se setkal i ve Švýcarsku a ve Švédsku, v Irsku, Německu, Holandsku a dalších zemích. Je až k podivu, kolik nenávisti ovládlo lidi, kteří nesouhlasili s jeho učením. Mohl za to strach? Obavy z neznámého a nového? Těžko říct, každopádně Osho nakonec zvolil tu nejlepší cestu, co mohl – cestu zpět do rodné Indie. I tady se však setkal s nepřijetím, když mu bylo ihned po návratu do jeho domu oznámeno, aby opustil město, protože je „rozporuplná osobnost“ a mohl by „narušit klidný chod města“. Naštěstí bylo toto nařízení záhy zrušeno Bombajským nejvyšším soudem. A Osho se může opět věnovat svému poslání – znovu vede přednášky, jejichž součástí bývají i meditace. Bhagwan Shre Rajneesh přijímá jméno Osho, což znamená „rozpouštějící se v oceánu“.

19. ledna 1990 opustil tento významný člověk své tělo. Jeho popel byl následně převezen do Oshovy mezinárodní komuny do Samadhi.

V současnosti funguje Oshovo mezinárodní meditační středisko (OSHO International Meditation Resort). Nachází se v Púně, přibližně 150 km jihovýchodně od Bombaje. Je to více než dobrá volba pro trávení dovolené, místo získání nového náhledu na život i na sebe sama.

„Budu pro své lidi zdrojem inspirace. Chci, aby rostli samostatně. Kvality jako je láska, kolem které se nestaví žádný chrám, kvalita vědomí, kvality, které nejsou ničím monopolem, oslava, veselí a zachování si čistých dětských očí. Chci, aby lidé věděli, kým jsou a nežili podle někoho jiného. Ta cesta je dovnitř.“ Osho

Pro Senior Portál napsala
Martina Boudová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému