Plesová sezóna začíná

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
25. 04. 2018
Čas, kdy pánové oprašují saka a dámy vybírají správně střižené šaty. Tři magické měsíce – leden, únor, březen. Při spojení těchto dvou událostí vznikne jedna – říkáme jí plesová sezóna! Podívejme se, jak to bylo s plesy dřív a jak je to nyní. Co se hodí a co se nehodí?

Ples, společenská událost doprovázená hudbou, byla dříve pouze výsadou vyšší šlechty. V 19. století se však bálů zúčastňovalo i měšťanstvo a nyní je návštěva plesu takřka společenskou událostí pro každý pár. Plesy jsou také vhodným místem k setkávání se se známými, které  běžně nepotkáváme a také místo vhodné k prezentaci spolků či organizací, které plesy pořádají.

Největší rozmach plesů nastal v českých zemích v dobách národního obrození a zásluhu na tom měl i velký milovník plesů a hlavně jejich schopný organizátor Josef Kajetán Tyl. Plesy v té době nebyly jen taneční zábavou, zároveň se na nich i zpívalo, recitovalo, hrálo divadlo a vznikal prostor pro různé vlastenské produkce.

Nyní je však s plesy spojen hlavně tanec – rakouský valčík, česká polka, často i polská mazurka a v posledních letech čím dál častěji i latinskoamerické rytmy a moderní tance. Na každém plese se tedy dočkáte jednoho, či více předtančení, kde vám mistři tanečního oboru předvedou, jak správně šlapat po parketu a často uspořádají také výukovou lekci daného tance. Můžete se tedy i něco nového přiučit.

Samozřejmostí pro tak významnou společenskou událost ,jakou ples bezpochyby je, je i vhodně zvolené oblečení a vybrané chování. U pánů je společenský oděv daný, černé či šedé sako doplněné košilí s dlouhým rukávem a vhodnou kravatou. Ač se to pánům často nezamlouvá v posledních letech se do pánských barev zařadily i fialová a růžová. U dam je etiketa složitější, avšak rada profesionálů zní jasně: „Co by mělo zůstat skryté – skryjte, co je třeba vyzdvihnout – zvýrazněte“. Ples je jeden z mála večerů v roce, kdy se žena může, díky své róbě, cítit jako královna. Nevhodným oblečením se toho však může i mnoho pokazit ,a tak odborníci dodávají ještě jednu radu: „Na důležité plesy je absolutně nevhodné nosit kalhotové kostýmy a krátké šaty, oproti tomu kvalitními a decentními dlouhými šaty nic nepokazíte“.

Naopak při správném chování na plese, takzvané plesové etiketě, je důležitějším aktérem muž. Doprovází ženu, dělá jí takzvané garde, a proto se od něj očekává vhodné chování. Už při vstupu na ples je na pánovi, aby dámě podržel kabát, komunikoval se šatnářkou a správně oba uvedl do sálu. Nutno pamatovat na to, že na společenských akcích je dáma společensky starší, proto jsou jí ostatní nejdříve představeni, aby dotyčná věděla s kým má tu čest. Ačkoliv žijeme v 21. století, kde se tyto normy již nemusí tak striktně dodržovat, na důležitých společenských akcí je to nutnost. Snadno pak může dojít k společenskému faux pas, což může oběma zkazit jinak příjemný kulturní zážitek.

Pravidla etikety se vztahují na celý večer a všechny události, které k plesu patří. Kupříkladu dámy mohou vyzívat k tanci pouze při dámské volence, od pána je zase absolutně nepřípustné, aby se o svou partnerku přestal zajímat a zakotvil poblíž barového pultu.

Ano, etiketa je opravdu náročný plesový doprovod, pokud si tedy na ni moc nepotrpíte, zvolte spíše vesnický ples než akci ve velkém městě. Obecně totiž platí, že vesnické plesy jsou uvolněnější nejen v etiketě, ale i konzumaci alkoholu. Často na nich však člověk užije víc zábavy než na dokonalé společenské akci. Proto vyberte, co je vám milejší, každopádně ale absolvujte alespoň jeden ples za sezónu!

Pro Senior portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému