Pozvánka na výstavu Glamour

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
26. 05. 2020
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze si pro milovnice, ale i milovníky módy přichystalo zajímavou výstavu, která se jistě stane zajímavým zpestřením při letní návštěvě Prahy!

Výstava Glamour s podtitulem „Dámská společenská móda 1950 – 2010 ze sbírek UPM“ láká k návštěvě již od 12. května, kdy byla slavnostně otevřena právě v prostorách UPM Praha. Navštívit ji můžete až do 4. září. A co vlastně znamená ono tajemné slůvko „glamour“ a co zajímavého na výstavě můžete vidět, se dozvíte v následujícím článku!

Glamour je tajemství

Slovo glamour, které se používá on nepaměti, znamenalo původně něco tajemného, kouzelného, jakési tajemné kouzlo, které dodávalo osobě či věci punc čehosi nedotknutelného, zázračného, tajemného. Na konci 19. století však toto slovíčko ztrácí svůj magický charakter a začíná s používat ve spojitosti se snahami zvýšit atraktivitu vzhledu. Dnes se výrazem glamour vyjadřuje fascinace něčím či někým, kdo nadmíru užívá luxusu a přepychu. „Glamour“ se také často nazývají věci třpytivé, určené na zvláštní příležitosti, jaksi luxusní.

Samotná výstava svým návštěvníkům nabízí ukázky šatů české i zahraniční produkce, které vznikaly v minulých šedesáti letech. Padesát modelů, které jsou zde k vidění, jsou také ozvláštněny tím, že je u nich uvedena jejich majitelka a další podrobné informace, které návštěvníkovi zprostředkují jakýsi vhled do doby, kdy ony šaty zažívaly největší slávu.

Výstava vás také seznámí se základními pojmy, hlavními módními trendy a typy oděvů, které se pro svoji výjimečnost staly ikonickými – příkladem jsou legendární „malé černé“, jež vytvořila Coco Chanel. Vývoj posledních dvou dekád dokládá převážně česká módní tvorba zastoupena největšími českými návrháři.

K vidění jsou například večerní šaty od Valentina, které oblékla na začátku devadesátých let Olga Havlová, boty z hedvábného atlasu se štrasovou přezkou, které v roce 1969 vytvořit Christian Dior či viskózové šaty s ručním potiskem z jarní kolekce 2010 mladého českého tvůrce Jakuba Polanky.

Výstava je pojata velice volnou formou – můžete se pohybovat a prohlížet si co chcete a jak dlouho chcete, zúčastnit se edukačního programu nebo si vyplnit pracovní list, který vám zůstane jako vzpomínka na tuto jedinečnou „glamour“ výstavu“.

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému