Předváděčky aneb Za dárek a oběd dluhy až do smrti?

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
21. 02. 2020
Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají… Jenže pak nejenže nedojde na slíbené dárky, ale vše končí třeba i omezováním osobní svobody, násilím, finančními potížemi či dokonce exekucí. Přesto nemine snad dne, aby se neobjevil někdo další, kdo opět naletěl podivným prodejcům pořádajícím „předváděcí akce“.

Nejlepší recept: nereagovat

Pětašedesátiletý pan, říkejme mu Novák, miluje cestování. Moc peněz nazbyt jako důchodce ale nemá – nabídka na výlet do Českého Krumlova, navíc s obědem, se mu proto zdála jako seslaná z nebe. Proč to nevyužít, a tu trochu řečí o nějakých peřinách nebo hrncích přece vydrží… Výsledek? Pan Novák se vrátil se sadou úžasného nádobí oceněných na třicet tisíc. Aby částku uhradil, musel se zadlužit. Splátky nestíhal splácet, takže má na krku exekutora. A hrnce, které měly podle umluveného „prezentátora“ samy vařit, jsou po půl roce oprýskané a mají ulámaná ucha…

Tato příhoda je vymyšlená. Ale obdobných najdete ne stovky, ale už tisíce. Přes neustálá varování médií se dnes a denně nechávají nachytat další a další lidé, většinou senioři, kteří znovu a znovu přijímají pozvání na prezentační akce, na jejichž konci spláčou nad výdělkem. Například poradna časopisu dTest podle svého vedoucího Lukáše zeleného jen za minulý rok zaznamenala více než dva tisíce stížností seniorů na pořadatele předváděcích akcí. Vyplývá z nich, že organizátoři vyvíjejí stále promyšlenější praktiky, jak dosáhnout svého cíle. Ten přitom zůstává stejný: prodat předražené a často nekvalitní zboží.

Prodejci na předváděcích akcích podle zkušeností z poradny dTestu zdaleka nevyužívají jen nenápadné psychologické metody. Ba naopak. Jejich praktiky se často přibližují spíš tvrdému psychologickému nátlaku a mnohdy zacházejí i k vydírání a výhružkám. „Případy, se kterými se na poradenské lince setkáváme, jsou skutečně otřesné – zejména v kontextu, že jde o seniory. Někdy „zabere“ metoda cukru a biče, jindy teče alkohol proudem, ale může dojít až na vyhrožování a hrubé jednání. Jednomu ze zákazníků například po odmítnutí nákupu neumožnili pořadatelé nastoupit znovu do autobusu a ponechali jej bez pomoci několik desítek kilometrů od jeho bydliště na neznámém místě,“ popsal Lukáš Zelený.

Obrana je přitom snadná. Na podobné lákavé pozvánky nereagovat, neodpovídat, nikam nejezdit. Proč by vám někdo v dnešní těžké době chtěl zaplatit výlet, oběd a ještě vám dát na rozloučenou hodnotný dárek? Kdyby vám někdo něco takového sliboval ústně, budete nedůvěřiví, ale psané slovo na letáku má bohužel pro některé lidi stále větší váhu. Nedokážete-li proto odmítnout na „první dobrou“, zkuste si alespoň velmi dopodrobna letáček nebo pozvánku prostudovat. Je tam jméno firmy a její sídlo? A lze je také vyhledat na internetu. „Papír snese všechno, dneska už to vím taky,“ podotýká jednaosmdesátiletá seniorka z Brna, která nechtěla být jmenována. Z výletu si odvezla pánev, jakou by v normálním obchodě koupila za polovinu. Když ji ale chtěla vrátit, firmu zmizela ze světa. Půjčit potřebné peníze, aby neupadla do ještě větších problémů, jí nakonec musely děti.

„Účinným argumentem, proč říct předváděcím akcím NE, má být i dokument s názvem Šmejdi. Jeho autorky Silvie Dymáková a Romana Mazalová navštěvovaly v převleku akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni,“ upozorňuje Lukáš Zelený. Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů, přináší film i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Dokument se ještě před svou oficiální premiérou bude promítat v rámci festivalu lidských práv Jeden svět, který začíná 4. března 2013 v Praze, a poté se přesouvá do 40 měst České republiky.

A ještě jeden dobrý tip na závěr. Díky spolupráci s dTestem si můžete na adrese http://www.dtest.cz/clanek-2747/jak-nespadnout-do-pasti-brozura-nejen-pro-seniory-zdarma si můžete bezplatně stáhnout elektronickou publikaci Jak nespadnout do pasti s praktickými radami, jak se vyvarovat nekalých předváděcích akcí či podvodných podomních prodejců. Najdete v ní i cenné rady, co dělat, když už jste naletěli. „Již několik let provozujeme spotřebitelskou poradnu, naši poradci se předváděcím akcím věnují a samozřejmě jsou schopni seniorům poradit ohledně smluv uzavřených při předváděcím a podomním prodeji a také hlavně při odstupování od těchto smluv,“ podotkl Lukáš Zelený. Vřele doporučujeme.

Pro Senior Portál napsala Jiřina Hegerová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Pepa | 02. 03. 2013, 06:47

No ne, je potřeba všechny agenty s teplou i studenou vodou, co vás otravují osobně, telefonem i poštou ihned a neprodleně poslat (pardón) do prdele, nejvlezlejší jsou teď ti s elektřinou a plynem. A poukázky na zájezdy (vouchery nebo jak) raději nebrat, "výhry" odmítat, na schránku nalepit REKLAMU NEVHAZOVAT! A na předváděčkách, jestli tam vůbec jít, si jen vypít kafe nebo pivo a poklábosit s vhodným protějškem... A doma se zamykat, osobně mluvit jen přes řetěz.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému