Šéfové na zabití - nová neklasická komedie

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
25. 02. 2020
Určitě to zná většina z vás. Alespoň jednou v životě byl šéf, kterého byste nejraději zabili. Ale nechci vám tu povídat o příběhu žádného dnešního vraha, který se rozhodl během týdne spáchat několik vražd a zabít všechny své dnešní i minulé šéfy. Šéfové na zabití (Horrible Bosses) je totiž nová americká komedie režiséra Setha Gordona. U nás měla premiéru 4. srpna.

Vymyká se z klasického vzoru komedií. Ačkoliv režisér je v oboru spíše nováčkem a nemá za sebou příliš povedené kusy, dovoluji si říct, že tato komedie mu udělá dobré jméno. Předem upozorňuji, že některé výrazy použité níže, nejsou zdaleka ani slabým odvarem slovníku, používaným v komedii.

Obsazení filmu

To, že tato komedie nekopíruje řadovou komedii, dokazuje i fakt, že obsazení je promyšlené. Nejedná se o pubertální film, kde herce známe maximálně z jiných stejné kategorie. V rolích šéfů, které čeká zabití, uvidíme tváře jako je Kevin Spacey, Collin Farrell či Jennifer Aniston. Avšak důmyslně jsou zvoleny tváře řadových zaměstnanců – podřízených – jedná se o málo známé herce z většinou podřadných děl filmového průmyslu.

Tři kamarádi a tři oběti

Tato komedie vychází z pracovního prostředí, ale nikoliv jedné kanceláře, kde všichni zažívají každodenní problémy. Tři kamarádi, každý z nich pracuje jinde, zažívají teror na pracovišti.  Nick (Jason Bateman) je úředník zvládající práci o víkendu, každodenní přesčasy, neustálé výčitky a nové úkoly šéfa, který je nevyzpytatelný magor. Proč? Protože mu bylo slíbeno povýšení. Toho se samozřejmě nikdy nedočká. Dale (Charlie Day) má jiný problém, jeho šéfka je sexuální mašina, absolutní nymfomanka, která se nedá odradit ani Dalovou snoubenkou a jeho neustálým odmítáním. O to hůř pro něj, že byl před časem chycen, když si ulevoval v noci na dětském hřišti. Má záznam a jinde by ho jako zubního asistenta nezaměstnali. Kurt (Jason Sudeikis) je sukničkář (což mu mnohokrát zkomplikuje život i pokusy o vraždu) a finanční ředitel ve firmě. Tu bohužel převezme po nenadálé smrti svého otce postrach zaměstnanců, hulič bez vkusu, všemi neoblíbený Bobby Pellit (Colin Farrell, kterého byste nepoznali).

Profesionální zabiják

Jak se říká: „Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne“. To se stalo i v této komedii. Nick nebyl povýšen, Dále je vydírán lživě vytvořenými fotografiemi a Kurt musí vyhodit kolegu. Jednoho dne jednání všech třech šéfů překročilo hranici a naši hoši se rozhodli zabít. Poučeni z televize, vědí, že sami to nezvládnou. Najdou tedy profesionála. Motherfucker (Jamie Foxx) si nechá zaplatit, aby s triem zábavně vymetl podlahu a poradil, jak na pořádnou vraždu. Osobně se domnívám, že jeho herecký výkon předčil i některé větší role.

Zase ta náhoda

Co si budeme povídat, i když se pokusili vymyslet způsob, jak se zbavit navzájem svých nadřízených, nikdo z nich na to neměl odvahu a prakticky je všechny zachránila velká náhoda, ze které mohl scénárista jistě „vytřískat“ mnohem víc, než jednoduché pěkné řešení ke spokojenosti všech třech klaďasů. Děj vám samozřejmě prozrazovat nebudu, abyste měli důvod ulehčit dnešnímu hektickému života a uvolnit se při sledování komedie.

Ačkoliv je na komedii občas poznat režisér začátečník a ne zcela dokonalé herecké výkony „menších“ herců, pořád se jedná o jednu z lepších a příjemných komedií, které pobaví nejen mladistvé, ale i starší diváky.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Poláková

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému