Stephen King

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
15. 06. 2020
Jeden z nejúspěšnějších autorů současnosti, který dělá čest svému jménu – právem je nazýván králem hororu. Řada jeho knih se dočkala zfilmování a na svém kontě má již desítky kvalitních knih, přičemž v tvorbě neustále pokračuje a dělá tak radost svým čtenářům.

Stephen Edwin King se narodil dne 21. září roku 1947 v Portlandu ve státě Maine.  Jeho rodiče, Donald a Ruth Kingovi, měli kromě Stephena ještě jednoho syna, avšak ten byl adoptovaný. Otec Donald od rodiny záhadně odešel – jednoho dne svojí ženě oznámil, že si jde zakouřit, a už se nikdy nevrátil zpět. Matka se poté i s oběma chlapci přestěhovala do Durhamu, kde se kromě výchovy svých dětí věnovala také péči o své staré nemocné rodiče. Tou dobou bylo Stephenovi dvanáct let a poprvé zkusil něco napsat. Brzy nato začal se svým bratrem Davidem vydávat lokální plátek pojmenovaný Dave´s Rag. O něco později začal psát i své první povídky.

I v době svých studií na Maineské univerzitě v Orono se mladý Stephen věnoval psaní, a to nejen dalších povídek, nýbrž také příspěvků do studentského časopisu. Zároveň vyjadřoval svůj nesouhlasný názor s vietnamskou válkou. V této době si přivydělával prací ve školní knihovně, kde také potkal svoji budoucí ženu Tabithu.

V roce 1970 získal Stephen King bakalářský titul v oboru angličtina, avšak dlouhou dobu se mu nedařilo sehnat práci učitele. V roce 1971, kdy se s Tabithou oženil, získal práci na vejřejné střední škole v Hamdenu. Práce zde však byla velmi špatněp lacená, proto se King celou dobu snažil vydělat peníze i psaním. Publikoval povídky v různých časopisech, ale často mu činilo problémy přesvědčit vydavatele, aby je vůbec otiskli.

V roce 1972 začal Stephen pracovat na románu „Carrie“, ale po pár stránkách si řekl, že to nemá cenu a papíry s příběhem vyhodil do koše. Jeho žena je však našla a přemluvila ho k pokračování. Když byla Carrie hotová, dostal za ni nakonec 200 tisíc dolarů, tedy polovinu toho, co společnost NAL zaplatila jeho vydavatelství Doubleday za dotisk. Zároveň to bylo víc než dvacetinásobně více než jeho roční učitelský plat. Stephen tedy školu opustil a dal se na dráhu profesionálního spisovatele.

V létě 1973 se Kingovi díky uvadajícímu zdraví Stephenovy matky přesunuli na jih Maine. King tam napsal upíří horor „Prokletí Salemu.“ Matka zakrátko podlehla rakovině a tak Stephena v Maine nic nedrželo. Stěhoval se do Colorada, pak zpátky do Maine a krátce i do Anglie, kde se plánoval usadit, ale vrátil se, aby učil tvůrčí psaní na své alma mater. King za následující čtvrtstoletí vydal více než třicet knih s celkovým nákladem přes sto miliónů kusů. V devedesátých letech dostal za čtyři knihy od vydavatelství Viking neskutečných 35 milionů dolarů, na tu dobu rekord. Byl také jedním z prvních renomovaných autorů, kteří začali publikovat své romány na internetu.

Kariéru však přibrzdila nehoda z léta 1999, kdy byl těžce zraněn poté, co ho srazilo auto. Rekonvalescence si vyžádala dlouhou dobu a Stephen nemohl psát. Jakmile to ale bylo možné, hned se k psaní vrátil. V roce 2003 obdržel cenu National Book Foundation za přínos americké literatuře, kterou tak zařadil na vrchol spousty dalších ocenění.

Mnoho ze Stephenových knih bylo zfilmováno, on sám si rád zahraje menší roli v některé z těchto adaptací. Dokonce režíroval i svůj vlastní film nazvaný „Maximum Overdrive.“ Ze Stephenových koníčků se nelze nezmínit o jeho zálibě v hudbě. Sám hraje ve skupině Rock Bottom Remainders, ve které hraje například Matt Groening, který dal světu seriál „Simpsonovi“ a „Futurama“. Kingovi mají tři děti: Naomi Rachel, Joe Hill a Owena Phillipa.

Společně s manželkou se King zapojil do mnoha charitativních akcí a zajišťuje stipendia pro středoškoláky. Z jeho děl patří k těm nejznámějším například „Vykoupení z věznice Shawshank“ a „Zelená míle“, dále „Osvícení“, „To“, „Misery“, „Christina“ a mnohá další.

Stephen King má po celé planetě své příznivce a milovníky jeho práce. Řadíte se mezi ně také, anebo se do jeho světa napětí, děsu, hrůzy, strhujících dějů a silných emocí teprve chystáte?

Pro Senior Portál napsala
Martina Boudová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému