Terry Pratchett - rytíř s tužkou místo meče

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
04. 02. 2021
Terence David John Pratchett, pocházející z Anglie z Beaconsfieldu v hrabství Bucks, se zařadil mezi světovou špičku autorů věnujícím se fantasy žánru. Jeho díla se vyznačují vtipem, postřehy ze všedního života, ale i zamyšlením se nad světem a lidmi snažícími se v něm přežít. Přemýšlí nad jejich významem, účelem a cílem.

Jeho první povídka s názvem The Hades Business vyšla ve školním časopisu Technical Cygnet, když mu bylo třináct. O dva roky později ji vydali komerčně. V sedmnácti odchází ze školy, aby mohl pracovat jako žurnalista pro Bucks Free Press.

Přicházejí knihy The Carpet People (Kobercové), The Dark Side of the Sun (Odvrácená strana slunce) a Strata. V době mezi vydáním druhé a třetí knihy se autorovi v roce 1976 narodí dcera Rhianna. To už šest let žijí její rodiče v Rowberrow v Somersetu, kde zůstanou až do roku 1993, kdy se přestěhují do jihozápadního Salisbury ve Wilshire. Zde autor žije se svou manželkou dodnes.

Později spisovatel vydává The Colour of Magic (Barva kouzel), první příběh ze série knih o úžasné Zeměploše, na které takové klasické ráno probíhá asi následujícím způsobem: „Na temnou Zeměplochu se právě chystalo vstoupit jasné a pomalé ráno. Pod kotoučem pomalu a namáhavě kráčela Velká A’Tuin, želva světa, která nesla na svých zádech váhu Stvoření. Na jejím – nebo jeho? ta záležitost nikdy nebyla uspokojivě rozřešena – krunýři stáli čtyři sloni a ti podpírali vlastní Plochu," píše v knize.

Pratchett přiznává: „Možná že existovali lepší způsoby, jak vybudovat svět. Mohli jste začít s koulí tekutého železa a místo izolace ji obalit několika vrstvami různého kamene. Podobala by se vlastně velkému bonbonu s polotekutou náplní. Měli byste velmi efektivní planetu, ale zdaleka by nevypadala tak překrásně. A kromě toho, ze spodní strany by vám všechno padalo.“

Obyvatelé toho našeho světa souhlasili a Zeměplochu si oblíbili. A autor je nadšeně zásobuje. Příběhy se začínají počítat na desítky, přičemž v každém příběhu se seznamujeme s životy nových postáv, ale i osudy starých hrdinů odehrávajících se v ankh-morporských ulicích. Postavičky tohoto vesmíru jsou vskutku zajímavé. Můžeme se seznámit se Smrtěm či jeho malým potkaním pomocníkem. Dočteme se nejen o tom, jaká to je zodpovědná a důležitá role – starat se o to, aby lidi umírali, ale se taky dozvíme něco o složitých rodinných poměrech kostlivce. Jste zaskočeni? Proč by Smrt nemohl mít vnučku? A proč by se nemohla jmenovat třeba Zuzana?

V jiných příbězích uvidíme městskou hlídku v akci pod vedením Samuela Elániusa, který se jednoho dne rozhodl, že si město zaslouží skutečnou ochranu před zločinem. V tom mu pomáhá jeho tak trochu netradiční tým v složení „trpaslík“ Karotka Rudykopalsson, ženský vlkodlak Angua, Fred Tračník, troll Navážka nebo "Noby" Nóblhóch.

Již v roce 1998 byl spisovateli udělen Řád britského impéria za službu v literatuře. V roce 2007 mu byla diagnostikována Alzheimerova choroba. Od té doby se stal snaživým pomocníkem poskytujícím dary na pomoc v boji proti této chorobě, ale taky člověkem  snažícím se na problém upozornit i širokou veřejnost. Koncem roku 2008 bylo oznámeno, že Terry Pratchett bude uveden do rytířského stavu do kategorie Knight Bachelor. Tento status formálně přijal v Buckinghamském paláci dne 18. února 2009. Následně s úsměvem řekl: "Nemůžete žádat spisovatele fantasy, aby  nechtěl rytířský titul.“

Pro Senior Portál napsal
AL


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému