Tip na snadno dostupnou dovolenou - poloostrov Gargáno

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
04. 04. 2021
Jedním z velmi častých cílů pro strávení letní dovolené českých či slovenských turistů je bezesporu vedle oblíbeného Chorvatska i Itálie. Apeninský poloostrov má totiž svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Ať už je to malebná krajina, temperamentní kultura nebo výborná kuchyně, ze které vzešla milovaná pizza. V poslední době se jednou z nejnavštěvovanějších oblastí stalo Gargáno – poloostrov považovaný za perlu italského Jadranu.

Gargáno nalezneme na východním pobřeží a jeho největšími poznávacími znameními je nejen hornatý povrch, ale také olivové háje a průzračně čisté moře. I když se stává poměrně vytíženým letoviskem, stále se zde nachází kouzelná zákoutí, kde se příroda rozvíjí zcela svévolně bez zásahu lidské činnosti.

Vieste – hlavní turistické středisko

Za pomyslné turistické srdce celého poloostrova je považováno městečko Vieste, kolem něhož se soustředí nejvíce kempů, apartmánu či studií, která se turistům stávají domovem, po kterou tráví svůj volný čas v Itálii. Pokud však zájemci chtějí poznat poměrně větší město, pak se mohou podívat do nedalekého Foggia, kde se pravidelně konají trhy sloužící k nákupu všemožných suvenýru, ale i italských surovin a pokrmů. Navíc pro milovníky ryb je určitě potěšující, že přímo v přístavu má své místo místní menší rybí trh, kde si každý může vybrat čerstvě ulovenou rybu.

Co se týče pláží, najdeme zde pro Itálii typické písečné pláže, které jsou lemované divokými skalisky a hornatými výčnělky. Všechny tyto scenérie jsou pak doslova rájem pro fotografy, protože s vycházejícím nebo zapadajícím sluncem vypadají jako malované. Jestliže však zrovna vy patříte mezi turisty, kteří rádi poznávají nové zajímavosti, pak nemusíte svůj oddychový čas trávit pouze sluněním na pláži, ale můžete vyrazit na výlety do méně či více vzdáleného okolí.

Národní park Gargáno je velkým lákadlem

Cílem cesty výletu může být například Národní park. Ten se rozkládá na ploše téměř 11 hektarů. Tato chráněná oblast se pyšní především typickou místní flórou. Velmi zajímavé jsou bezesporu olivovníky, které by ve svém pomyslném občanském průkazu měly zapsáno již přes sto let existence. K parku náleží i souostroví Tremity, jenž bývá označováno jako „pět perel Jadranu“, a to především díky své nespoutané kráse. Národní park byl zřízen v roce 1995 a je mu věnována obrovská péče. I díky tomu se brzy zařadil mezi nejhezčí chráněná území, které se v Itálii nachází.

Dalším tipem na nezapomenutelný výlet je určitě možnost vyjet si rybářskou loďkou k unikátním mořským jeskyním, jejichž sněhově bílé vápencové stěny nádherně kontrastují s tyrkysově zbarvenou vodní hladinou. Navíc je každá z nich obestřena rouškou tajemství v podobě legend, které vám místní rádi povyprávějí.

Poloostrov Gargáno se těší ohromné oblibě, a tak se pro milovníky klidnější dovolené doporučuje navštívit ho mimo hlavní sezónu, kdy tam míří neskutečné množství turistů. Ať už se pro jeho návštěvu rozhodnete kdykoliv, jedno je ale jisté – nebudete litovat.

Pro Senior Portál napsala
Jana Krčová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému