Veselé putování s Vlastou Burianem

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
05. 04. 2021
V českém filmu a divadle se od dob prvních černobílých filmů a jednoduchých her vystřídalo mnoho umělců. Na některé se po letech zapomíná, někteří se nám vryjí svými výkony do paměti tak, že se na ně můžeme dívat i dnes stále dokola. Do té druhé kategorie spadá i náš významný a velmi populární herec a komik Vlasta Burian.

Životní pouť

Ne každý to možná ví, ale Vlasta Burian byl celým jménem Josef Vlastimil Burian. Narodil se 9. dubna 1891 v rodině libereckého krejčího. Jeho život byl velmi bohatý, a to převážně v herecké profesi. Během svého života si totiž vyzkoušel mnoho odvětví umělecké profese – divadelní herec, zpěvák, ředitel, režisér, filmový herec, režisér, spisovatel a imitátor.

Vyučil se obchodním příručím, ale této činnosti se moc nevěnoval. Byl hlavně vášnivý sportovec. Vynikal zejména ve fotbale – hrál za Union Žižkov, později Viktorii Žižkov a později přešel do Sparty. Také se aktivně věnoval cyklistice a závodně hrál tenis, z něhož se dochovalo mnoho jeho trofejí, které vyhrál. Časem však jeho život nabral výhradně umělecký směr a sport musel jít stranou. Zpočátku své bavičské umění prezentoval spíše jen na večírcích přátel a jeho otci se nelíbila myšlenka, že by měl vystupovat i veřejně. Časem ale získal přístup i k veřejnému vystupování a svět (i otec) postupně poznával, jak skvělým komikem je. Pak už to bylo ráz na ráz. Začínal v různých kabaretech (Rokoko, Bum, U Deutschů, Červená sedma) a tam se setkal také s populárním Ferencem Futuristou, s nímž na jevišti tak trošku soupeřili. Bohužel mu jeho rozjezd překazila I. světová válka, kdy byl chycen a uvězněn. Po amnestii působil v kapele a v několika seriózních divadlech a nakonec si založil divadlo své – Divadlo Vlasty Buriana (dnes Divadlo Komedie). Sám v něm také vystupoval, ale kromě toho točil i filmy, které nás dodnes velmi baví.

Vzpomeňme například jeho nejznámější role ve filmech:

C. a K. polní maršálek,

To neznáte Hadimršku,

Lelíček ve službách Sherlocka Holmese,

Ducháček to zařídí,

U pokladny stál,

Tři vejce do skla,

Anton Špelec, ostrostřelec,

Přednosta stanice a mnoho dalších méně či více komediálních rolí.

Jeho herectví bylo vesměs postaveno na improvizaci a různých druzích humoru, ať už černého či příjemného. Byl vynikající komik, který dokázal využít každé situace a upravit si ji pro sebe. Miloval rychlá auta, armádu a hlavně uniformy – také je velmi rád nosil. Za svého života byl poměrně bohatý – měl pronajatý zámeček, nedaleko Prahy měl statek, kde choval krávy a vůbec si rád užíval života. Svým bohatstvím se rád chlubil, což vyvolávalo v jeho okolí velkou závist.

Máte také rádi staré filmy s Vlastou Burianem? Některé jeho nezapomenutelné hlášky bychom odříkali i v noci ze spánku. Pojďte si v diskuzi zavzpomínat na jeho krásné role a nechat se unášet jeho nezlomným humorem…

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému