Známý i neznámý - Barchan

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
17. 02. 2020
Plánujete dovolenou nebo jen výlety po různých akcích? Chcete se pobavit a ještě se dozvědět něco zajímavého z historie? Pak byste určitě měli navštívit každoročně pořádanou historickou slavnost Barchan, která se koná pravidelně v polovině června v malém městečku Jemnici.

Jak to bylo…

... píše se rok 1312 a král Jan Lucemburský přichází do královského města Jemnice, aby zde zanechal svoji ženu Elišku Přemyslovnu a sám se pak vydal na válečné tažení...

Ano, tato historická událost spadá až do počátku 14. století, kdy Jan Lucemburský obhajoval svou slávu a čest v bojích a jeho žena Eliška Přemyslovna na něj čekala v bezpečí, až se vrátí. Podle pověsti měl roku 1312 Jan Lucemburský táhnout do boje proti Uhrům. Těhotnou manželku zanechal v Jemnici a pravidelně jí posílal zprávy prostřednictvím poslů. Poslové doručili zprávu Elišce Přemyslovně a ta jim na oplátku věnovala dary (látku, šátek, punčochy a věnec).

Zda je slavnost Barchan založena opravdu na skutečné události je dodnes opředeno tajemstvím. Nikdo neví, jestli se toto událo roku 1312 při vojenském tažení proti Fridrichu z Lidnavy nebo roku 1315, kdy král Jan vedl vojska proti Matouši Čáku Trenčanskému.

Slavnost dnes

Protože byla vláda Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV. pro Jemnici „zlatou dobou“, je na jejich počest každoročně pořádána slavnost Barchan (pojmenováno po jednom z darů – barchetovém náprsníku).

Hlavním bodem programu je průvod Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, kdy se Jan Lucemburský vrací po dlouhých bojích zpět do Jemnice. Průvod je veden z náměstí od kostela směrem k zámku a obejde okruh centrem města. Další částí je běh čtyř poslů za Eliškou Přemyslovnou s předáním darů. Ve večerních hodinách je akce obohacena ohňovou show a kejklíři.

Akce je spojena také s velkolepou poutí. Můžete navštívit množství kolotočů, atrakcí, jsou otevřeny „mázhauzy“ a koná se spousta doprovodných akcí – vystoupení hudebních skupin, mažoretek a divadelního spolku.

Letošní program

Pokud byste se chtěli letos zajet na tuto slavnost podívat a zúčastnit se některých částí doprovodného programu, určitě si je z čeho vybírat. Akce je třídenní a letos se koná od 17. 6. do 19. 6. po celý víkend. Abyste měli z čeho vybírat, níže zmiňuji nejzajímavější momenty a akce, které vás letos na Barchana čekají.

Pátek 17. 6. 2011

18.00 – slavnostní průvod kostýmových postav ulicemi města Jemnice a zahájení slavnosti vyvěšením praporu Barchan (Husova ulice)

18.30 – otevírání mázhauzů (centrum města)

20.00-22.30 – noční prohlídky se strašidly (Kamenná Panna)

22.30 – ohňová show

Doprovodné akce (koncerty a zábavy) se konají v prostorách zámku, sokolovny, letního kina a zahradní restaurace U Srnců

Sobota 18. 6. 2011

8.30 – slavnostní budíček s trubači a bubenicemi a otevření městských bran

10.00 – historický běh královských poslů – královna Eliška je přijme u městské brány, historická scéna před radnicí

13.45 – příjezd krále Jana Lucemburského do bran města a jeho vítání před radnicí

14.00 – průjezd krále Jana, královny Elišky a jejich doprovodu městem

21.30 – večerní historický průvod s pochodněmi ulicemi města

Doprovodné akce probíhají na zámku (fakíři, hudební program, střelnice, ohňová show, ohňostroj atd.), na sokolovně (hudební akce, mažoretky), v letním kině a v zahradní restauraci U Srnců

Neděle 19. 6. 2011

10.00 – poutní mše u kostela sv. Víta

Doprovodný program na zámku (poprava Záviše z Falkenštejna a hudební vystoupení).

Podrobnější informace o programu a dalších akcích týkajících se této slavnosti zjistíte na stránkách www.barchan.jemnice.cz. Pokud ještě váháte, jestli vyrazit na tuto akci, určitě neváhejte. Čeká tam na vás spousta možností zábavy, umění a legrace.

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému