Lákavý sever: Finsko

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
09. 11. 2020
Typickou scenérií jsou rozlehlá jezera a nekonečné lesy zahalené v mlze, ze kterých dýchá chlad. I přesto odjíždí návštěvníci této skandinávské země uchváceni. A to nejen netknutou přírodou, ale především celkovým dojmem klidného severu.

Oficiálním názvem je Finská republika (Suomen Tasavalta), k níž patří i souostroví Alandy, což je ale autonomní území. Z historického hlediska je výrazným prvkem neustálé setkávání se švédského s ruského vlivu a země je tím, že stále někomu patřila, docela poznamenána. Zcela nový směr nabrala až země roku 1995 vstupem do Evropské Unie.

Dnes se Finsko dělí na šest krajů, z nichž má každý své vlastní kulturní zvyky a svůj folklór. Stará kultura vychází z pohanství, ovšem dodržují se tu i tradiční křesťanské svátky. Zajímavostí jsou oslavy Velikonoc, pojaté jako oslava jara, ač na severu vládne stále zima. Připravuje se i jedno z typických jídel – mämmi, což je tmavá hnědá ovesná kaše z vody a slazeného žitného sladu. Peče se v lepenkových krabicích a původně se jedlo studené s chlebem, dnes se podává s krémem a cukrem.

Hlavním městem jsou Helsinky ležící na jihu země, ve výhodné přístavní poloze s krásným centrem a ještě půvabnějším okolím. Tak se pomalu dostáváme ke krásám největší finské chlouby, jíž je příroda. Nejbližším národním parkem, do kterého se chtivý turista dostane městskou hromadnou dopravou, je Nuuksio. Na výběr je pak z dalších jednadvaceti parků. Nejsevernější a zároveň největší najdeme až za polárním kruhem a je jím Lemmenjoki. Synonymem pro tento stát se stal výraz „Země tisíce jezer“, aby ale nebyl zavádějící, uveďme tedy přesný počet oněch zmiňovaných vodních ploch – celkově jich můžeme najít 187 888, jsou převážně ledovcového původu a tvoří více než  desetinu území, téměř sedmdesát procent pevniny pak zabírají lesy.

Za zmínku stojí i kouzelný finský jazyk považovaný za jeden z nejsložitějších na světě, ačkoliv je jeho gramatika v porovnání s češtinou pravidelnější. Nedbaje vlivů okolí stále si zachovává své charakteristické rysy. Velké rozdíly jsou poznat mezi spisovným a hovorovým jazykem, pro nějž je typické výrazné zkracování slov. Nejpodobnější není maďarštině, jak se traduje, ale estonštině. Zajímavý výklad mají souhláseky š a ž. Používají se již přes sto let, přesto nejsou zahrnuty do standardního jazyka a navíc jejích zápis má kořeny v češtině.

V zemi, kde slunce v létě pořádně nezapadá a podzim, zima a jaro splývají pomalu v jeden celek, by se našel nespočet dalších lákadel a zajímavých míst. Finsko nabízí neotřelé zážitky pro všechny.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému