Lanová centra - zvedněte si sebevědomí a zlepšete kondici

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
11. 01. 2021
Velice oblíbenou formou zábavy se v posledních letech stávají lanová centra. Lidé jsou stále více přitahování adrenalinem, který se jim v podobných střediscích nabízí, a chtějí si vyzkoušet všechny překážky, které na ně čekají. To je také důvod, proč se tato centra zvětšují, rozrůstá se počet překážek, a proč pořád vznikají nové.

Dnes už prakticky v každém větším městě či v turisticky vyhledávané oblasti najdeme nějaké centrum, kde na nás čeká možnost překonat vlastní strach z výšek. Střediska bývají vybavena bezpečným, neustále kontrolovaným materiálem a vyškoleným týmem pracovníků - profesionálů, kteří se starají o naši bezpečnost během celého skákání, lezení, prolézání a jiných pohybových aktivit.

Každý si přijde na své

Jednotlivé překážky jsou stavěny a rozděleny tak, aby si na své přišli všichni, velcí i malí. Každá z nich má jinou obtížnost a srdce se nám při ní rozbuší jinou frekvencí. A tak si můžeme vybrat, jak moc chceme zabojovat se svým strachem, a jak moc chceme rozproudit adrenalin v krvi. Pokusíme se zdolat jenom ty překážky, které odpovídají naší odvaze, síle, odhodlání, či věku? Nebo si sáhneme na dno? Po zdolání překážek se nejen rozjasní naše tvář, ale i naše sebevědomí, které si až do té doby nebylo vědomé toho, co všechno dokáže.

Pro začátečníky i pokročilé lezce

Na návštěvu lanového centra obvykle nepotřebujeme žádné vlastní vybavení. A pokud nemáme žádné předchozí zkušenosti s podobnými fyzickými aktivitami, také se nic neděje. Jen si budeme muset vyslechnout delší instruktáž a přesvědčit svého průvodce, že skutečně chápeme, že ze sedáku se nemáme odvazovat, pokud nestojíme pevně na zemi.

Čekají na nás jak nízké, tak vysoké překážky ve výškách od čtyř do patnácti metrů. Najdeme zde různé tréninkové lezecké stěny či týmové úkoly, na jejichž překonání si určitě nevystačíme sami. Procvičíme každý sval v těle, natrénujeme si koordinaci a rychlost a v neposlední řadě i ohebnost. Když se večer vrátíme domů, bude nás bolet každá část těla, ale my budeme vědět, že tato bolest je ta z těch příjemnějších, protože když se příště vybereme do „lanáče“ nebo lézt na stěnu, budeme zase o něco šikovnější a silnější.

Teambuilding na laně

Návštěva lanového centra bývá i velmi efektivní formou teambuildingu. Kolegové z práce či spoluhráči ze sportovního týmu se snaží navzájem před sebou ukázat a podat co nejlepší výkony. Ale na druhou stranu mají i příležitost, aby se poznali i trochu jinak a uviděli ostatní z odlišného úhlu, než jaký se jim naskýtá v kancelářích, kde se setkávají v uniformních oblecích či z tréninků, kde nemají čas prohodit pár slov. Navzájem se podporují nebo možná i trochu popichují. Avšak zjistí, že každý člověk má i jinou stránku než tu, kterou běžně ukazují během nudných pracovních porad. Uvidí ostatní bojovat. Občas budou někteří nucení přiznat si, že na něco nemají a nezvládnou to a možná budou muset přijmout pomoc od jiných. Jindy zase oni poskytnou pomocnou ruku. Naučí se, že stát na jedné straně barikády znamená i pomáhat těm, kteří tam stojí se mnou. Zjistí, že pokud chtějí uspět, musí se naučit spolupracovat, dohodnout se a spolehnout se jeden na druhého.

Nebojte se zažít něco nového

Kdo ještě v lanovém centru nebyl, měl by začít seriózně zvažovat, že obětuje odpoledne, které měl v plánu strávit běháním po obchodech či jinou obdobně zajímavou a veselou činností jako je nakupování, a vydá se svými kamarády zdolávat nelehké úkoly, které na něj už teď čekají.

Pro Senior Portál napsal
AL


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému