Národní parky USA

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
03. 09. 2020
Plánujete cestu do USA? Nevíte, co zajímavého by se tam dalo navštívit či kde si rozšířit své kulturní a přírodní rozhledy? Pak si určitě naplánujte cestu do některého z národních parků. V USA jsou jedny z nejkrásnějších národních parků vůbec, a proto si je při návštěvě této oblasti nenechte ujít.

V Americe (neboli USA) stojí národní parky opravdu za to. Nejenže nabízejí spoustu přírodní podívané, ale také zde najdete některé věci, které nikde jinde neuvidíte. Pojďme se na některé z parků více podívat a říct si, co byste určitě měli vidět.

Národní park Grand Canyon

Tento národní park byl vyhlášen roku 1919 a nachází se ve státě Arizona. Jde o jeden z nejkrásnějších parků ve Spojených státech, ale i na celém světě. Park dostal své jméno po kaňonu, který se rozprostírá po celé jeho ploše. Díky tomuto ojedinělému a překrásnému místu jej každoročně navštíví statisíce lidí z celého světa. Park se rozkládá na ploše 4900 km2 podél řeky Colorado. Samotný kaňon Grand Canyon je 446 km dlouhý a místy široký až 30 km. Park ale není zajímavý jen svou polohou a rozlohou, ale také místní faunou a flórou. Místní i vědci vypozorovali, že se na tomto území vyskytuje asi 80 druhů savců a přes 300 druhů ptactva. Návštěvníci se tak mohou pokochat krásnými přírodními scenériemi doplněnými i čilým zvířecím ruchem. Pokud byste se ale chtěli dopředu připravit na nějaké klimatické podmínky, dost dobře to nejde. Záleží na tom, kam se vydáte, neboť ve vyšších polohách je poměrně hodně srážek, níže je naopak více sucho. Teploty se také pohybují ve velmi širokém rozmezí a kolikrát mohou místy dosahovat tropických hodnot a místy naopak budete mrznout.

Národní park Yosemite

Řadí se mezi tři nejstarší národní parky ve Spojených státech, neboť byl vyhlášen již v roce 1890. Najdeme jej v Kalifornii, asi 4,5 hodiny autem ze San Francisca. Tento národní park se rozkládá na ploše více než 3 tisíc kilometrů čtverečních. Jeho nejnižší bod najdeme ve výšce 609 m. n. m. a naopak nejvyšší vrchol dosahuje výšky necelých 4 tisíc m. n. m. V parku můžeme obdivovat především nádherné scenérie přírodních vodopádů obklopených staletými stromy a místy nepropustnou divočinou. Asi nejnavštěvovanější je Yosemite valley (Yosemitské údolí). Toto údolí je obklopeno ze všech stran strmými skalisky, z nichž se na několika místech řítí překrásné vodopády. Bohužel i díky této kráse bývá toto údolí někdy zaplavování (hlavně na jaře, kdy je příval vody největší). Díky mnoha svým přednostem a krásám byl tento národní park roku 1980 zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.

Národní park Yellowstone

Asi nejznámější, ale také nejstarší národní park v USA a na celém světě se jmenuje Yellowstonský. Nachází se na území tří států – Wyoming, Montana a Idaho, ale převážná část parku se nachází ve Wyomingu. Své jméno získal podle stejnojmenné řeky, která jím protéká a pramení v pohoří se žlutím zabarvením. Tento park byl vůbec prvním vyhlášeným národním parkem na světě – vyhlášen byl již v roce 1872. Od roku 1978 jej můžeme vidět také na seznamu UNESCO.

Park se rozkládá asi na 9000 km2 a každý rok sem zavítá několik milionů návštěvníků. V parku můžete obdivovat neuvěřitelné množství přírodních scenérií – uvidíme zde více než 100 vodopádů, mnoho horských jezer, gejzírů či termálních pramenů. Narazit zde můžete také na množství druhů zvířat – medvěda grizzly, vlka, bizona a spoustu dalších. Je proto také nutné být opatrní. Mnoho zvířat je sice všeobecně plachých, ale pokud se cítí ohroženy, mohou zaútočit i na člověka. A vzhledem k tomu, že asi 80 % parku je pokryto hustými lesy, je opatrnost určitě na místě.

Tento park je oblíben turisty nejen pro svou přírodní rozmanitost, ale také proto, že rybáři zde mohou rybařit. Podmínky rybolovu jsou zde ale velmi přísné. Je třeba mít vyřízenu zvláštní povolenku (10denní za 15 dolarů).

Tohle je jen zlomek národních parků, které se v USA nacházejí. Určitě by stálo za to jmenovat si ještě mnohé další a popsání jejich krás by vyšlo na další článek (a mnohem delší, než tento). Jmenujme tedy za všechny ještě Národní park Sequoia (můžeme zde vidět staleté sekvoje, které obvody svých kmenů vzbuzují obdiv), dále Národní park Zion, Glacier, Joshua Tree a spousta dalších.

Pokud se vydáte po stopách národních parků v USA, určitě nebudete litovat a přivezete si zpět spoustu nezapomenutelných zážitků a krásných fotografií.

Pro Senior Portál napsala
Simona Ryšková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému