Oslavy vína na jižní Moravě

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
23. 05. 2020
Vinobraní, to jsou dnes velkolepé slavnosti s desítkami tisíc návštěvíků. V následujícím článku se podíváme do historie, na to, co vinobraní znamená pro vinaře a také se zaměřína na dvě nejvetší události: Znojemské a Pálavské vinobraní.

Víno patří k České republice skoro tak neodmyslitelně, jak pivo. Zejména pak k jižní Moravě, krají plnému kopečků s vinnou révou a malebných uliček s mnoha sklepy. V několika posledních letech se tak městečka a vesnice stávají vděčným cílem mnoha turistů, jež touží nahlédnout do „zákulisí“ výroby skvělého červeného i bílého vína. Jihomoravský kraj však nabízí mnohem více: shlédnout můžete také památky a ideální stav je, když vše spojíte do jedné krásné a hlavně aktivní dovolené. Proč aktivní? Úrodný kraj se zajímavými pamětihodnostmi totiž můžete brázdit v sedle kola. V závěru sezony pak přichází dlouho očekávané slavnosti: vinobraní. Každoroční cíl desetitisíců návštěvníků.

Oslavy vína mají kořeny v minulém století, a to v poválečném období. Každá větší i menší obec slavila úrodu a tak to zůstalo až dodnes. Nejznámější a největší vinobraní se každoročně koná v Mikulově a Znojmě. První zmíněné už najdete spíše pod názvem Pálavské vinobraní, protože ne vždy se konalo v tomto příkraničním městě. Počátky byly v nedaleké vesnici Klentnice a až později se přesunuly o pár kilometrů dál.

K Pálavskému vinobraní se váže i jedna zajímavá tradice a připomínka významné historické události z dějin Mikulova. Na podzim roku 1403 jednotka těžkooděnců z mikulovského hradu vysvobodila z vídeňského vězení krále Václava IV. Každoročně v pátečních večerních hodinách proto vyráží z Náměstí jednotka těžkooděnců v čele s rytířem Janem z Lichtenštejna do Vídně, aby mohl v sobotu v pravé poledne lid oslavovat příjezd českého krále Václava IV.

Hojně navštěvované je i Znojemské vinobraní (obě bývají propojeny, v loňském roce jezdila dokonce speciální hromadná doprava). Tato událost se dokonce řadí mezi ty největší v České republice, každoročně se tam schází na 80 000 návštěvníků. Možná díky tomu, jak se organizátorům podařilo propojit tradici s aktuálními trendy. Na své si zde přijdou všichni, od dětí, kterých se týkají mnohé doprovodné programy a atrakce, tak samozřejmě milovníci vína a také ti,kdo sem míří třeba jen za kulturou. Tou není myšlen jen historický průvod, ale i celá řada koncertů. Pro letošní rok je připraveno 10 pódií, na nichž se představí mnoho žánrů: od populární Anety Langerové, přes Hradišťan až po Buty.

Na obou akcích nebudou chybět nejvýznamější vinaři s daných oblastí. Pokud preferujete menší akce, pak si nenechte ujít oslavy vína v některé z přilehlých vesnic. I tam to rozhodně stojí za to!

Zdroj: palavske-vinobrani.cz

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému