Paříž - centrum umění a módy

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
17. 10. 2020
Návštěva tohoto výjimečného města je zážitkem na celý život. Romantika na nás čeká na každém kroku. Paříž je nádherná, plná jedinečných příběhů bohatých i chudých, dobrých i zlých, slavných i těch, na které se už zapomnělo. Na její obhlédnutí by nestačily měsíce, na její poznání ani celý život.

Notre Dame

Tahle stará dáma ležící na ostrově Île de la Cité nám může převyprávět největší romantický příběh všech dob. Při procházce pod středověkými a pevnými zdmi je takřka povinností si zavzpomínat na cigánku Esmeraldu a zvoníka Quasimoda.

Je libo pěší výlet?

Z ostrova můžeme pokračovat po pravém břehu řeky Seiny až k Louvru, jednomu z největších muzeí světa. Ze skleněné pyramidy, která tvoří vstup do muzea, je to jenom kousek k Tuilerijským záhradám. Pokud se nenecháme uchvátit dalšími muzei, historickými památkami či obchody, které na nás čekají na každém kroku, dostaneme se až na Place de la Concorde (Náměstí svornosti). V jeho středu se vyjímá egyptský obelisk pocházející z 13. století před naším letopočtem.

Snad bude lepší nemyslet na minulost náměstí, na kterém kdysi hrála hlavní roli gilotina, pod kterou skončili i Ludvík XVI. či Maria Antoinetta a raději se pustíme směrem k Avenue des Champs Elysées. Na Elysejských polích si můžeme udělat přestávku na vynikající oběd a okusit kousek pověstného francouzského kuchařského umění. Nebo se pustit do nakupovaní oblečení či suvenýrů a rozhazování peněz za dárky. Na konci této (možná trochu delší) procházky na nás čeká vítězný oblouk na náměstí Etoile. Ti, kteří náměstí navštívili, si název lehce přeloží i bez znalosti francouzštiny.

Romantický západ slunce

Nikdo by si neměl nechat ujít návštěvu nejslavnějšího symbolu Paříže - Eiffelovky. Věž je nejlepší navštívit večer, přesně na rozhraní dne a noci. Není nic hezčího, než sledovat usínající slunce a pozorovat, jak se město probouzí k nočnímu životu.

Přímo na Eiffelovce si můžeme zajít do restaurace Jules Verne na romantickou večeři. Jestli nechceme nebo nemůžeme utratit tolik peněz za jídlo, není problém najít si menší, ale zato stejně vynikající restauraci i v postranních uličkách Marsových polí.

Nikdy nekončící překvapení

Návštěva hlavního města Francie je originálním zážitkem, který nikdy nebude nudit, protože v každém zákoutí můžeme najít něco nového. Při každé procházce objevíme věci, kterých jsme si do té doby nevšimli, i když jsme tudy procházeli už tisíckrát.

- Latinská čtvrť, ve které najdeme slavnou Sorbonnu či Pantheon.

- Ve čtvrti Invalides na nás čeká kromě Eiffelovky i Bourbonský palác, nynější sídlo Národního shromáždění a Invalidovna.

- Most Alexandra III. nad řekou Seinou.

- Montparnaský hřbitov, na kterém spočinuli umělci jako Guy de Maupassant, André Citroën, Frédéric Auguste Bartholdi, Charles Baudelaire, Samuel Beckett či Jean-Paul Sartre.

- Versailles, slavný palác Ludvíka XIV.

- Disneyland pro ty, kteří se rádi vrací do dětských let.

Jak říkají klasici

Ano, taková je ona. Nikdy nespící, věčně zářící. Ernest Hemingway kdysi řekl: „Pokud má člověk to štěstí, aby žil zamlada v Paříži, potom ať půjde v životě kamkoliv, jde to všude s ním, protože Paříž, to je pohyblivý svátek.“ A měl pravdu, kdo jednou navštíví tuhle krásku, bude ji nosit v srdci navěky a bude se sem chtít jednou určitě vrátit.

Pro Senior Portál napsal
AL


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému