Petrohrad - město divů

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
16. 12. 2020
Petrohrad – jedno z nejúchvatnějších a nejvíce pozoruhodných měst na světě. Pro jeho krásu je často nazýván Benátkami severu, Severní Palmirou anebo městem Bílých nocí. K vidění je zde nespočet muzeí, galerií, divadel a katedrál, také spousta paláců a parků, zkrátka vše, nač jen pomyslíte. Bohaté zážitky spolu s magickou atmosférou města učiní Váš pobyt neopakovatelným.

Petrohrad, oficiálně Sankt-Petěrburg, dříve Leningrad a Petrohrad, hovorově nazýván Pitěr. Žije zde téměř 5 milionů obyvatel, a díky tomu zaujímá druhou příčku v kategorii největších měst Ruské federace. Petrohrad se nachází v severozápadní části Ruska při ústí řeky Něvy do Finského zálivu.

Město Petrohrad bylo založeno roku 1703 Petrem Velikým a v letech 1712-1918 bylo hlavním městem Ruského impéria. Dodnes je kulturním střediskem celého Ruska a najdeme zde nespočet skvostných památek, z nichž podstatná část je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Za zmínku také stojí, že se zde nachází jeden z nejdůležitějších ruských přístavů. Petrohrad je dále mimo jiné sídlem Leningradské oblasti a Severozápadního federálního okruhu, spolu s Moskvou je federálním městem.

Petrohradské pamětihodnosti

Petrohrad je legendárním městem, o jehož zrod se zapříčinilo několik tisíc dělníků, kteří jeho stavbě věnovali maximální úsilí a někteří z nich dokonce i život. Je místem několika významných historických událostí a k vidění nabízí skvostné památky z dob 18. – 20. století. Snad nejúchvatnější místní stavbou je Zimní palác s překrásnými, zlatem zdobenými interiéry. Nechala jej postavit dcera zakladatele města Petra Velikého – Alžběta. V Petrohradě se nachází také největší galerie na světě zvaná Ermitáž, která v sobě ukrývá na tři miliony uměleckých děl z celé Evropy. Další významnou památkou je katedrála svatého Izáka, která je jednou z největších na světě a na jejíž stavbě se podílelo více než 440 tisíc dělníků. A pravděpodobně nejznámější památkou celého Petrohradu je Jantarová komnata. Zdi této místnosti jsou vykládány pouze pravými jantary a zlatem. Mezi nejnavštěvovanější památky města patří bezesporu také Petropavlovská pevnost a Katedrála Petra a Pavla. Ta byla založena na mělčině řeky Něvy v roce 1703. Jednou z dominant dotvářející panorama Petrohradu je zlatá špice komplexu budov admirality. Současná podoba budov Admirality pochází z počátku 19. století a je dílem architekta Zacharova. Ten je také autorem 72 metrů vysoké věže, jejíž střešní kolonádu zdobí 28 soch – ty mají symbolizovat velikost a sílu Ruska jako námořní mocnosti.

Za zmínku stojí také petrohradské mosty, které se otevírají každou noc v 1:40, aby uvolnily cestu lodím plujícím z Finského zálivu po Něvě do Ladožského jezera a dále po velkých ruských řekách až do Moskvy. Otevírá se celkem 13 mostů ve stanoveném pořadí. Mosty se znovu uzavřou až ve čtyři hodiny ráno, takže do té doby zůstáváte na ostrově v izolaci od okolního světa.

V Petrohradě sídlí také mužský balet ze Sankt Petěrburgu Valerije Michajlovského. Jeho představení bývají hojně navštěvována milovníky baletu i širokou veřejností, která se nechce nechat připravit o tuto jedinečnou podívanou.

Městská doprava se může na první pohled zdát poněkud chaotická, avšak po krátkém seznámení zjistíme, že se zde dá celkem bez potíží zorientovat. Město je protkané hustou sítí metra, vhodné je použít i tramvaj a trolejbus. Pro nás méně známým dopravním prostředkem je zde tzv. „maršutka“ – větší taxi, kterým se sveze až 12 lidí najednou.

Nutno zmínit další z významných dominant města, a to křižník Auroru. Na moře tato loď vyplula před sto lety. Bojovala ve třech válkách, ovšem známá je zejména díky jedinému výstřelu slepým nábojem v listopadu roku 1917, kterým před více než devadesáti lety odstartovala Říjnovou revoluci a existenci Sovětského svazu. Spolu s Titanikem, korábem Santa Maria a Bludným Holanďanem patří k nejznámějším lodím v dějinách. Aurora je dodnes stále funkční, přestože už slouží pouze jako muzeum a byla zakotvena „na věčnoj stojanke“ v nitru Petrohradu.

Petrohrad je město, kterým se můžeme procházet dlouhé dny a stále je co k vidění. Město podivuhodné, mimořádné, dechberoucí. Nelze jej nenavštívit.

 Pro Senior Portál napsala
Martina Boudová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

tenhorak | 18. 05. 2018, 09:55

Nejhezčí Ruské město :) Moc rád bych se tam znovu podíval :) Jen si asi budu muset zařídit vízum ( http://vhs-czech.com/page/220?domain=14&language=18 ) ale i tak bych to stojí za to :) Myslím, že si tam v létě zase zajedu :)

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému