Pin up: dívky z plakátů

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
15. 07. 2020
Krásky z plakátů daly už na počátku 20. století vzniknout fenoménu pin-up. Jednalo se o dívky, které pózovaly na masově produkovaných fotografiích. Kombinace výrazné image a svůdných póz zaplavila časopisy i kalendáře a ohromila zástupy mužů na celém světě. I když dnešní pin up styl má pramálo společného s tím počátečním, jedná se stále o zdroj inspirace v módě i umění.

Pin-up znamenal ve svých počátcích poměrně skandální tvorbu. Považte – byť jen trochu více odhalená žena na veřejnosti? Neslýchané. Kličky, jak prezentovat ženskou krásu proto vedly ke vzniku tohoto stylu, neboť co neslo označení „umění“ bylo přeci hodno obdivu. Kresby, skicy a malby znázorňující ženy ve vyzývavých pozách tak našly své místo v galeriích a muzeích a všichni byli spokojeni.

Později se na fotografiích vystřídaly neznámé krásky ženy, jež se do povědimí veřejností dostali kupříkladu rolemi ve filmových snímcích. Připomeňte si ty nejznámější...

Vraťme se do 30. let 20. století. Právě tady najdeme jedu z prvních dívek, která však určitě netušila, jakého fenoménu je součástí. Krásná Švédka Greta Garbo se stala z prodavačky kloubouků prvotřídní Hollywoodskou hvězdou. Pocházela z chudé rodiny a cesta k filmu byla  více než trnitá. Dveře do velkého světa jí otevřel reřisér Mauritz Stiller, díky němuž dostala malou, ale výraznou  roli ve snímku Gösta Berling  Nepřehlédnutelné charisma, erotičnost v kombinaci s lhostejným výrazem a v neposlední řadě i vysoká fotogeničnost byly základem jejího úspěchu.

Jako další zmiňme Mary Pickford, vlastním jménem Gladys Marie Smith. Ta se do dějin nezapsala jen jako krásná a dobrá herečka, byla totiž mnohem všestranější. Produkovala filmy, věnovala se spisovatelství a založila Akademii věd a umění. Stala symbolem němého filmu a jako druhá v historii získala Oskara.

Marlen Dietrich byla už tou, která se blížila nejznámější formě pin-up.  Herečka a zpěvačka s okouzlujícím hlasem německého původu na fotografiích provokovala a ve vyzývavých pozách odhalovala své nádherné nohy, avšak v běžném životě byla inteligentní ženou, která se živila jako tlumočnice z angličtiny do němčiny. Opomíjet nelze ani její protiválečné snahy, jež však zůstaly nedoceněny a v rodném Německu byla brána za zrádce. V Americe jí zase zůstala nálepka Němky a její osud tak neskončil zrovna pozitivně – přestala se stýkat se svými přáteli a propadla alkoholu.

Napůl Angličanka po matce, z druhé poloviny Španělka po otci, to je Rita Hayworth, která však měla americké občanství. Herečka a tanečnice se stala sex symbolem Ameriky, k čemuž jistě přispěly i její nádherné rusé vlasy. Ve své době byla nejžádanější ženou, která byla zobrazována na fotografiích a plakátech. Pravá pin-up, nemyslíte?

Vybrat z éry 50. let Ginu Lollobrogidu, Brigitte Bardot nebo Sophiu Loren? Těžko vybírat. Nádherné ženy oslňovaly ve filmech a na každém rohu shlížely z plakátů. Byla to zlatá doba pin-up girls. V ní také vynikla nepřehlédnutelná Norma Jeane Mortenson, neboli Marylin Monroe. Svým pohnutým osudem plným skandálů se zapsala do historie.

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému