Popusťe uzdu fantazie při aranžování

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
21. 01. 2020
Pěkně naaranžovaná dekorace dokáže dodat interiéru příjemný ráz o oživit jej. Právě podzimní příroda přímo vyzývá k aranžování, protože v ní najdete nekonečno inspirace a také celou řadu materiálů.

Přinesli jste si z procházky materiál, který jste tam jedonduše nemohli nechat. Taková dekorace se hodí téměř kamkoliv: do haly pro oživení či do kuchyně na dotvoření atmosféry. A pokud patříte mezi ty, kdo rádi tvoří, pak se v takové činnosti opravdu kreativně vyřádíte. Ovšem aby aranžmá vypadalo profesionálně, potřebovat budete některé z floristických pomůcek.

Floristika je nejen samostatným oborem květinářství, ale také oblíbeným koníčkem. Aranžování závisí na fantazii, kreativitě, finanční situaci, v případě objednávky (někým u někoho) záleží na zadání objednávky. Při aranžování se můžou kromě okrasných listů, trav, květin apod. používat také usušené rostliny, dřevěné dekorační doplňky, malé připínáčky, stužky, okrasný balící papír, okrasné peří, drobné keramické doplňky aj. Kvalita aranžmá je podepsána na ceně aranžované kytice.

Základem každého úspěšného aranžování musí být aranžovací hmota. Tu zakoupíte buď ve

specializovaných potřebách nebo ji snadno objednáte prostřednictvím internetových obchodů. Nezbytné jsou nůžky, kleště, dráty, provázky. Hodí se i lepidla, pro pohodlnější aplikaci třeba „v pistoli.“

Pro dotvoření aranžmá si pak můžete pořídit písek, korálky nebo perličky, lýko, drobné dřevěné aplikace a další.

Základní techniky

Ty exitují tři: dekorativní, kterému se na podzim budete pravděpodobně věnovat; dále vegetativní (použité prevky dále rostou a vegetují) a formálně lineární.

Ačkoliv jste si dali na výsledku maximálně záležet, přece jen se vaše dílo bude od toho „profi“ trochu lišit a na první pohled nebudete moci rozeznat, v čem tkví problém. Možná jste se nedostatečně věnovali přípravě. Profíci totiž věnují mnoho času ohýbání drátků, prodlužování stonků, vyztužování, vatičkování, drobnému začištění nebo laminování.

V současnosti je hlavním trendem minimalismus a ten se uplatňuje i zde. Jednoduché konstukce a minimálním množszvím výrazných prvků se hodí kamkoliv a navíc budou v moderním duchu. Ve chvilkách volna se tedy nebojte, popisťte uzdu fantazii a pusťte se do díla!

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská

 


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému