Pozoruhodná místa v České republice

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
04. 05. 2020
V České republice je mnoho malebných míst, významných památek a překrásných přírodních scenérií. Vybrat jenom sedm z nich by byl nadlidský úkol. A přesto se tak loni stalo. Připomeňte si těchto sedm míst (a ano, ještě některá navíc) a berte je s přicházejícím krásným počasím třeba jako tip na výlet.

Výběr byl očekávaný, podívejme se tedy nejdříve na historické stavby: Karlův most netřeba představovat – nejstarší stojící most přes Vltavu v Praze a zároveň druhý nejstarší v České republice. Každoročně po něm chodí davy turistů, velkým lákadlem je na třicet soch a sousoší, jimiž je most lemován. Stejně tak je mezi návštěvníky hlavního města oblíben Pražský hrad, tradiční sídlo českých panovníků, v současnosti prezidenta. Jedinečným jej činí rozsáhlost komplexu, v němž se nachází celá řada zajímavých objektů.

Nikdo si nenechá ujít ani návštěvu Karlštejna, mohutného hradu, který stojí na vápencové skalní ostrožně. Kromě samotného hradu lze navštívit i další zajímavá místa v okolí, jako je třeba Budňanská skála, opuštěné vápencové lomy nebo vísku Svatý Jan pod Skalou s klášterem.

Ze středních Čech se přesuňme na jih, přesněji do Hluboké nad Vltavou – k překrásnému gotickému zámku, jehož silueta je už z dálky nepřehlédnutelná. V jízdárně zámku lze také navštívit Alšovu jihočeskou galerii, v níž můžete obdivovat mnoho zajímavého - sbírku gotických plastik a deskových maleb z jižních Čech od 13. do 16. století či kolekci nizozemského malířství z období od 16. do 18. století. Dalším místem, které dostalo na seznamu místo, je Český Krumlov, zapsaný od roku 1992 na seznamu UNESCO. Zámek, jež se zde nachází, je právě po tom pražském nejrozsáhlejší u nás. Kromě něj je však významné také náměstí, které v celé historii neprošlo úpravou.

Zbylé dva divy mají trochu jiný charakter a jsou dílem současnoti. Nic jim to však neubírá na jejich zajímavosti. Prvním z nich je hotel s vysílačem na Ještědu. Stavba ze 60. let ve tvaru hyperrotačního hyperboloidu, která se stala symbolem libereckého kraje, je dílem architekta Karla Hubáčka. Výjimečný tvar navazuje na svahy hory a byl zvolem hlavně kvůli povětrnostním podmínkám. V 94 metrů vysoké stavbě se nachází třihvězdičkový hotel, vyhlídka a restaurace.

Jako poslední byla vybrána přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Na seznam se dostala jako jediná stavba z Moravy – nachází se v okolí Šumperka, přesněji v Hrubém Jeseníku, uvnitř chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jedná se o nejvýkonější vodní elektrárnu na našem území a je tvořena Horní a Dolní nádrží. První zmíněná se nachází v nadmořské výšce 1350 metrů na vrcholu hory Dlouhé stráně, Dolní nádrž pak leží na říčce Desné ve výčce přes 824 metrů nad mořem.

Abychom však neopomněli ani jedno ze tří historických území České republiky, tady jsou tipy na další výlety na Moravě a ve Slezsku:

  • Památky na seznamu UNESCO: Lednicko-valtický areál a zámek a zahrady v Kroměříži

  • Z moderních staveb Baťův kanál, vila Tugendhat v Brně

  • Dále pak například historické centrum Olomouce nebo Telče

  • Ve Slezsku můžete obdivovat historické centrum Opavy, zámek v Hradci nad Moravicí či Raduni

  • Na seznam národních kulturních památek byly přidány Vysoké pece ve Vítkovicích

Máte tip na další zajímavá, třeba méně známa, místa, která byste k výletům doporučili? Podělte se o ně v diskuzi!

Pro Senior Portál napsala
Šárka Libenská


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému