Projekt Gutenberg - literatura dostupná pro všechny

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
14. 03. 2020
Kniha je darem, který si mnozí z nás neváží tak, jak by měli. Jak píše Lucius Annaes Senesa, kniha je i základem poznání, učitelem věků, vládcem království ducha. Avšak každý papír jednou zežloutne, protrhne se nebo shoří. Prostřednictvím Projektu Gutenberg se však slova a myšlenky jež obsahují, zachovají navždy.

Projek Gutenberg často zkracován jako PG, je dobrovolnickou snahou digitalizovat a archivovat kulturní díla. Založen byl v roku 1971 Michaelem Hartem, studentem University of Illinois a dá se označit za nejstarší digitální knihovnu.

S projektem začal Hart ještě jako student, pojmenoval ho po Johanovi Gutenbergovi, německém tiskaři v 15 století, který vynalezl knihtisk. Zatímco první knihou, která byla vytištěna na Gutenbergově stroji byla Bible, tak prvním dokumentem, který byl přidán do databáze PG byla Deklarace nezávislosti Spojených států. K projektu se postupně připojovalo víc a víc dobrovolníků. Nejdřív se texty přepisovaly ručně, což zabíralo hodně času, avšak s rozšířením scannerů a softwaru pro optické rozpoznávání textu se rychlost digitalizace značně zvýšila.

Sloganem projektu je „strhnout mříže neznalosti a nevzdělanosti“. V roce 2006 bylo ve sbírce přes 18 000 titulů a měsíčně přibývalo 50 nových. Dnes je jich dostupných přes 33 000. Knihy, které jsou dostupné na stránkách PG jsou uveřejňovány až po tom, co vyprší jejich autorská práva podle zákonů Spojených států amerických. Ve sbírce je i několik děl, které jsou uveřejněny s povolením autora, u nich si však uživatel musí dát pozor, aby dodržel podmínky, jaké si autor stanovil, když souhlasil se zveřejněním díla.

Ve Spojených státech je pro díla publikována po 1. lednu 1978 autorské právo chráněno 70 let, nebo 95 let od publikování či 120 let od vzniku, pokud se jedná o díla na zakázku či anonymní nebo pseudonymní díla a nedojde k odhalení autora. Pro díla vydána před rokem 1978 platí odlišná úprava, která je však přísnější než česká. U nás platí lhůta 70 let po smrti autora. Tudíž díla, která si stáhneme z PG, neporušují naše zákony a nemusíme se bát je číst.

Projekt Gutenberg inspiroval mnoho dalších dobrovolníků, kteří založili sesterské organizace, jimž bylo povoleno používat obchodní značku Project Gutenberg. Když přičteme i jejich databázi, můžeme se těšit na víc než 100 tisíc knih v elektronické podobě.

Pro Senior Portál napsal
AL


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému