Švýcarsko - trochu jiná dovolená

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
03. 01. 2020
Vybíráte destinaci Vaší dovolené a nemůžete se rozhodnout? Chcete zároveň poznávat, odpočívat, kochat se krásnou přírodou, chcete na hory i k vodě? Pokud ano a nevíte, čeho se vzdát, nevzdávejte se ničeho a vyrazte do Švýcarska.

Jen málokterá země nabídne na tak malé ploše takovou rozmanitost jako právě Švýcarsko. Jeho rozloha odpovídá zhruba dvou třetinám České Republiky, počet obyvatel třem čtvrtinám a největší město Curych je sotva větší než Ostrava (o stodvacetitisícovém hlavním městě Bernu ani nemluvě). Oč menší je však Švýcarsko v těchto základních geografických kategoriích, o to zajímavější jsou jeho ne tak často skloňované charakteristiky. 

Ty začínají u multikulturní povahy (mluví se zde v závislosti na regionu německy, francouzsky, italsky a rétorománsky a v hojné míře zde najdete věřící katolického i protestantského vyznání) a končí u nebývalé přírodní rozmanitosti, která zajišťuje, že v tentýž den se můžete slunit a koupat u břehů Ženevského jezera a vyšplhat či spíše se svést lanovkou na sněhem zavalené horské vrcholky, které se hrdě tyčí ve výškách hravě přesahujících tři tisíce metrů nad mořem.

 Pokud Vám to nebude stačit, můžete posléze obdivovat krásu švýcarských měst. Ta se až na výjimky nepyšní velkými honosnými paláci, vysokými mrakodrapy či obřími katedrálami.  Jejich krása je jaksi skromná a přesto ohromující. Spočívá v čistotě, útulnosti a nádherné krajině, kterou jsou města obklopena a která vynahrazuje veškerou velkolepost.  Přesto je na co se dívat. Švýcarská města překypují malými zázraky moderní i klasické architektury a spoustou zajímavostí od bernského příkopu s medvědy, přes slavný kapličkový most v Lucernu až po vodotrysk na Ženevském jezeře. 

O povaze švýcarských měst poměrně vypovídá například přívlastek často skloňovaný v souvislosti s Curychem: velké maloměsto, které bylo v jisté světové anketě za nejpříjemnější místo k bydlení na celé planetě. Curych může být zván maloměstem, přestože je místem s největším peněžním obratem na světě, místem, kde se – podobně jako v Ženevě – setkávají králové, diplomaté, finanční magnáti i bohémové.  Vytváří se tak zajímavé symbióza „velkého“ a „malého“, kdy se obyvatelé Curychu se chodí o polední pauze v klidu koupat do tamějšího jezera, zatímco na nedalekém mezinárodním letišti Kloten, které je samo o sobě městem ve městě přistává a vzlétá jedno letadlo za druhým. 

Pokud uvažujete o cestě do Švýcarska, určitě vezměte v potaz možnost procestovat zemi vlakem, jelikož byste tak měli zaručen excelentní zážitek, který je svého druhu k dostání pouze v této zemi. Vlaky jsou zde nejběžnějším dopravním prostředkem, přestože 60 % švýcarského území pokrývá hornatý terén Alp. Jsou nejpřesnější na světě, čisté, pohodlné a překvapivě se dostanou téměř všude. Pokud jste nikdy neviděli obrázek švýcarského vlaku plazícího se s podporou úchvatných mostních konstrukcí přes zasněžené Alpy či azurová jezera, určitě to napravte. A uznáte sami.

Toto je naprosté minimum, které se o nádherách této země dá napsat. Jsou zde tisíce možností. Vybere si opravdu každý. Vykoupeno je to výší nákladů, jež je třeba na cestu do Švýcarska vynaložit. Odměna je však přinejmenším úměrná, jelikož by jistě nebylo daleko od pravdy tvrdit, že tato země je rájem.

Pro Senior Portál napsala
Lucie Čačalová


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému