Turistické lákadlo Slovinska? Jeskyně

Pošlete nám svůj recept Sdílet na Facebooku
04. 08. 2020
Máte rádi tajemství podzemních prostor? Pak si zabalte do kufru teplý svetr a vydejte se do Slovinska. Zdejší jeskyně jsou totiž jedním z největších turistických lákadel malé země na jihu starého kontinentu. Ve Škocjanských jeskyních je největší podzemní prostora v Evropě.

Škocjanské jeskyně, ležící v jihozápadní části země,  jsou od roku 1986 jedinou slovinskou lokalitou zapsanou na seznamu UNESCO.  Tento výjimečný systém vápencových jeskyní zahrnuje kaňony, šest kilometrů dlouhé podzemní chodby, ponornou řeku a několik vodopádů. Největším lákadlem ale je obrovská podzemní prostora, která má evropský primát. Tato Martelova dvorana měří na délku 380 metrů, na šířku 120 metrů  na výšku 146 metrů. To třeba znamená, že by se sem vešly na sebe více než dvě pražské Petřínské rozhledny. V jeskyni žijí početné kolonie několika netopýrů a také macarát jeskyní.

 Jeskyně Postojna se nachází na polovině cesty mezi Lublaní a Koperem. Celý systém jeskyní Postojna se skládá z více jak dvaceti kilometrů chodeb, ale návštěvníci si prohlédnou jen malou část. I ta ale stojí za to. Uvidíte skvostné krápníkové útvary hýřícími podivuhodnými barvami či dlouhé brčkové krápníky. Symbolem jeskyně je briliantový stalagmit. Povšimnout si také můžete silně začernalé stěny, která je pozůstatkem po výbuchu zdejšího německého skladiště pohonných hmot, které zdejší partyzáni vyhodili do povětří na samém konci války. Zvláštností také je, že jeskyní projíždí vláček.

Jeskyně Pivka a Černá jeskyně se nacházejí nedaleko Postojné jeskyně a zavítá se mnohem méně turistů, takže prohlídka bude poklidná a bez hlučných turistů.

Jeskyni Křížna Jama ležící asi 30 kilometrů od Postojné jeskyně proslavily jednak nálezy kostí jeskynního medvěda a pak také řetězec 22 podvodních jezírek se smaragdově zelenou vodou. Prohlídka je rozdělena do dvou částí  - suché – ta je přístupná během sezóny každou neděli - a vodní - kterou je potřeba dopředu domluvit.

Jeskyně Vilenica, nacházející se blízko pobřeží, je nejdéle otevřenou jeskyní v Evropě.

Jeskyně Sveta jama, která také leží u pobřeží, je zajímavá tím, že v podzemí je kostel. Podle legendy tady žil ve 3. století sv. Servulus, poustevník a mučedník popravený roku 284.

Dalšími jeskyněmi ve Slovinsku, které jsou přístupné veřejnosti jsou jeskyně Dimnice, Sněžna jama, jeskyně Pekel či jeskyně pod Predjamským hradem.

Pro Senior Portál napsala
Dagmar Kulaviaková


Diskuze

Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit, respektive zaregistrovat.

Na seznam článků

 
 
PŘIHLÁSIT SE REGISTROVAT SE
Zvetsit pismo Vychozi velikost pisma Zmensit pismo
Přidejte se k nám na Facebooku Doporučit známému